www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Rüzgâr Dengeleme

Rüzgar yönü

Resim 1: PPI-ekranda tipik deniz parazit yankı görüntüsü.

Rüzgar yönü

Resim 1: PPI-ekranda tipik deniz parazit yankı görüntüsü.

Rüzgâr Dengeleme

İkinci Dünya Savaşında, düşman radarlarını yanıltmak için havaya metal parçacıklar (chaff) saçılırdı. Bunlar rüzgâr hızıyla hareket edebilen, deniz paraziti yankılarını andıran bulutlar (yandaki resme bakınız) meydana getirirdi. Ancak, Doppler prensibi ile çalışan normal Hareket Eden Hedef Gösterge sistemleriyle rüzgâr hızının belirli bir değerinden sonra bu parazitleri bastırmak mümkün olamamaktadır.

Bu sorunu halletmenin en kolay yolu, Hareket Eden Hedef Gösterge sisteminin evreuyumlu osilatörünü rüzgâr hızının Doppler frekansına karşılık gelen bir ilave frekansla modüle etmektir. Böylece rüzgâr hızıyla hareket eden hedefler bastırılır.

Bu durum rüzgârın hızı sabit kaldığı sürece (Atış Kontrol Radarları için düşünülebilir) bir sorun yaratmaz. Ancak anten dönmeye başlar başlamaz (Hava Gözetim Radarlarında olduğu gibi), o zaman rüzgârın radyal hızı antenin o anki azimut açısının sinüs değerine bağlı olarak değişir.

P–12 gibi Rus yapımı çoktan kullanım dışı kalmış bazı radarlarda bir Açı Bildirici (syncro) tarafından antenin güncel azimut açısının sinüs işlevine bağlı olarak üretilen sinüs/kosinüs gerilimi, bir ayar gerilimi gibi gerilim kontrollü evreuyumlu osilatörü referans frekansta az ya da çok etkiliyordu.

Ancak, bu yöntemin karada kullanılması durumunda herhangi bir rüzgâr hızına sahip olmayan bazı sabit hedef parazit yankıları görülür. Bu yöntemin denizden yankılar için kullanılması durumunda, bu olumsuzluğun, yüksek dalgalı bir denizde yerden parazit yankılarının çok seyrek ortaya çıkması nedeniyle hiçbir önemi kalmaz. Bununla beraber, karada bu olumsuzluğa toz bulutlarının içine çok önemli hedeflerin gizlenme olasılığı göz önüne alınarak memnuniyetle katlanılır.