www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

ASTERIX Araçları

ASTERIX-verilerini işlemek için çok sayıda program bulunmaktadır, ancak bunlardan yalnızca birkaçı serbestçe kullanılabilmektedir:

(İlgili özet bilgiler belirtilen web sayfasından alınmıştır, daha fazla bilgi için bu sayfalara bakınız.)

ASTERIXInspector

AsterixInspector ASTERIX-veri dosyalarının içeriklerini metinsel olarak görüntüleyen bir araçtır, burada ASTERIX-yönergeleri XML-dosyaları olarak bulunmaktadır.

CroatiaControlLtd / asterix

Asterix stdin, dosya- veya ağ üzerinden çok noktaya yayın akışlarından (network multicast streams) faydalanarak EUROCONTROL ASTERIX günlük verilerini okumak ve ayrıştırmak ve bu verileri metin-, XML- veya JSON-formatında standart çıktısını almak için kullanılan bir yardımcı programdır. Kaynak, Wireshark-bölücü (dissector) ASTERIX protokolü üretmek için de kullanılabilir. Tüm ASTERIX-kategorileri XML-formatlı dosyalarla tanımlanır.

WireShark ASTERIX dissector

Wireshark dünyanın önde gelen ve en yaygın kullanılan ağ protokol çözümleyicisidir. ASTERIX eklentisi (plug-in) ile canlı- ya da kaydedilmiş ASTERIX-verileri incelenebilir. (Belgeler çoğunlukla Fransızcadır)

SDDL

SDDL bir ASTERIX-kaydına dayanır, kaydedilen hava trafik kontrol verileri listelenebilir ve JSON-formatına dönüştürülebilir.

OpenATS jASTERIX

OpenATS jASTERIX ASTERIX-verilerinin JSON-formatına dönüştürülmesi için kullanılan bir C++ kütüphanesidir. Burada ASTERIX verilerinin tanımlaması JSON-dosyası biçiminde oluşturulur. Bu, aşağıda belirtilen OpenATS COMPASS projesinin bir parçasıdır, ancak diğer projelerde kullanımının kolaylaştırılması için bir ayrı kütüphane ve istemci (client) olarakta yayınlanmaktadır.

Track Viewer

Track Viewer (İz Görüntüleyici) ASTERIX-dosyalarından faydalanarak uçak konumlarını çevrimiçi (online) görüntüler.

logo OpenATS logo OpenATS
OpenATS COMPASS

Açık kaynak kodlu Hava Trafik Gözetim Veri Tabanı programı, hava trafik gözetim verilerinin analizi ve görselleştirilmesi için bir genel çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. ASTERIX verilerini JSON-formatında çözmek için jASTERIX kullanır, bir veritabanına kaydeder ve çözümleme için çok sayıda liste- ve görüntüleme seçeneği sunar.