www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

ASTERIX Araçları

Resim 1: RadarView-240 programı kullanılarak Asterix verilerinin görselleştirilmesinin bir PPI ekranındaki görüntüsü, bu araç Cambridge Pixel web sitesinde mevcuttur.p>

Resim 1: RadarView-240 programı kullanılarak Asterix verilerinin görselleştirilmesinin bir PPI ekranındaki görüntüsü, bu araç Cambridge Pixel web sitesinde mevcuttur.

ASTERIX Araçları

ASTERIX-verilerini işlemek için çok sayıda program bulunmaktadır, ancak bunlardan yalnızca birkaçı serbestçe kullanılabilmektedir:

(İlgili özet bilgiler belirtilen web sayfasından alınmıştır, daha fazla bilgi için bu sayfalara bakınız.)

RadarView-240

Cambridge Pixel, RadarView-240 adlı ücretsiz bir ASTERIX CAT-240 görüntüleyici sunar. Bu uygulama, Windows 10 veya sonraki bir işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışır, ASTERIX CAT-240 bir ağ üzerinden veri akışını alır ve ardından bunu bir Windows penceresinde görüntülenen bir PPI-ekran görüntüsüne dönüştürür. Kullanıcılar radar ekranı üzerinde tam kontrole sahiptir, görüntü yakınlaştırılabilir ve kaydırılabilir. Burada bulunan indirme paketiyle birlikte bir kullanım kılavuzu mevcuttur. ASTERIX ekranı için CAT-48 parçaları, harita altlığı, AIS ve yerel ADS-B alıcıları dâhil olmak üzere birçok ek özellik sunan RadarView'ın ücretli bir sürümüne yükseltme seçeneği vardır.

ScanView Asterix İstemcisi

ScanView Asterix İstemcisi, müşterilerin Asterix CAT-240 veri akışını okumasını sağlayan ücretsiz bir araçtır ve hem Windows hem de Linux için kullanılabilir. ScanView Asterix İstemci paketi, yüksek çözünürlüklü bir Asterix İstemcisi, bir Standart Radar Ekranı içerir ve JSON şablonları kullanılarak yapılandırılabilir/özelleştirilebilir.

Track Viewer

Track Viewer (İz Görüntüleyici) ASTERIX-dosyalarından faydalanarak uçak konumlarını çevrimiçi (online) görüntüler.

logo OpenATS logo OpenATS
OpenATS COMPASS

Açık kaynak kodlu Hava Trafik Gözetim Veri Tabanı programı, hava trafik gözetim verilerinin analizi ve görselleştirilmesi için bir genel çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. ASTERIX verilerini JSON-formatında çözmek için jASTERIX kullanır, bir veritabanına kaydeder ve çözümleme için çok sayıda liste- ve görüntüleme seçeneği sunar.

ASTERIXInspector

AsterixInspector ASTERIX-veri dosyalarının içeriklerini metinsel olarak görüntüleyen bir araçtır, burada ASTERIX-yönergeleri XML-dosyaları olarak bulunmaktadır.

CroatiaControlLtd / asterix

Asterix stdin, dosya- veya ağ üzerinden çok noktaya yayın akışlarından (network multicast streams) faydalanarak EUROCONTROL ASTERIX günlük verilerini okumak ve ayrıştırmak ve bu verileri metin-, XML- veya JSON-formatında standart çıktısını almak için kullanılan bir yardımcı programdır. Kaynak, Wireshark-bölücü (dissector) ASTERIX protokolü üretmek için de kullanılabilir. Tüm ASTERIX-kategorileri XML-formatlı dosyalarla tanımlanır.

WireShark ASTERIX dissector

Wireshark dünyanın önde gelen ve en yaygın kullanılan ağ protokol çözümleyicisidir. ASTERIX eklentisi (plug-in) ile canlı- ya da kaydedilmiş ASTERIX-verileri incelenebilir. (Belgeler çoğunlukla Fransızcadır)

SDDL

SDDL bir ASTERIX-kaydına dayanır, kaydedilen hava trafik kontrol verileri listelenebilir ve JSON-formatına dönüştürülebilir.

OpenATS jASTERIX

OpenATS jASTERIX ASTERIX-verilerinin JSON-formatına dönüştürülmesi için kullanılan bir C++ kütüphanesidir. Burada ASTERIX verilerinin tanımlaması JSON-dosyası biçiminde oluşturulur. Bu, aşağıda belirtilen OpenATS COMPASS projesinin bir parçasıdır, ancak diğer projelerde kullanımının kolaylaştırılması için bir ayrı kütüphane ve istemci (client) olarakta yayınlanmaktadır.