www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radiolokační vysílače

Twystron

Obrázek 1: Základní struktura twystronu
① Elektronová tryska; ② Elektromagnet; ③ Klystronová součástka; ④ Zpožděná linka permatronu; ⑤ Kolektor

Obrázek 1: Základní struktura twystronu
① Elektronová tryska; ② Elektromagnet; ③ Klystronová součástka; ④ Zpožděná linka permatronu; ⑤ Kolektor

Obrázek 1: Základní struktura twystronu
① Elektronová tryska; ② Elektromagnet; ③ Klystronová součástka; ④ Zpožděná linka permatronu; ⑤ Kolektor. (interaktivní obrázek)

Elektronová tryska Elektromagnet Elektromagnet Elektromagnet Klystron part Klystron part TWT part TWT part Kolektor Kolektor

Twystron

Twystron je driftovací elektronka pro širokopásmové zesílení velkých pulzních výkonů. Jedná se o kombinaci klystronu jako vstupního stupně a permatrony pro zesílení a odpojení vysokých frekvencí. Název je odvozen od TWT a Klystron a je registrovanou ochrannou známkou společnosti Varian Associates Inc. Výhodou této elektronky je jednou relativně plochá křivka změny zesilovacího činitele v širokém rozsahu frekvenční charakteristiky. Twystrony mají nejširší pásmo ze všech vysoce výkonných elektronek. Dosud byly vyrobeny pro frekvenční pásmo S a C a generují pulsy o výkonu 10 až 38 MW při zisku 25 až 50 dB a účinnosti 35 až 40%.

U twystronu jsou elektrony emitovány elektronovým dělem a nejprve procházejí rezonátory klystronu. Zde dochází k modulaci rychlosti, která vede k tvorbě svazků elektronů. Tento proces je stejný jako u klystronu. Poté se tyto svazky elektronů dostanou na zpožďovací linku, která je konstruována jako trubice s vázanou dutinou s putujícími vlnami. Tam indexují spojitou vlnu jako v trubici s putujícími vlnami. Pomocí tohoto zpožďovacího vedení spřažených rezonátorů se kompenzují ztráty na okraji frekvenční charakteristiky klystronu. Díky tomu má twystron frekvenční odezvu o šířce pásma 7 až 15% jmenovité frekvence.

Twystrony byly vyvinuty v 60. letech 20. století v USA Albertem D. La Rue a Rodneym R. Rubertem ze společnosti Varian Associates Inc. Používaly se především jako výstupní stupně vysílače v různých pulzních radarech velkého dosahu, například v pozdějších modifikacích AN/TPS-43 a v prvních verzích AN/TPS-70. Jejich výroba je však velmi složitá a nákladná. Twystrony byly později nahrazeny rozšířeným interakčním klystronem (EIK).