Radar pseudo-koherentny

kierunkowy
pośredni
magnetronowy
sterowanie
częstotliwością
lokalny
fazy
sygnałów
radarowych
koherentny
nizator
Rysunek 1: Schemat ideowy radaru pseudo-koherentnego.

kierunkowy
pośredni
magnetronowy
sterowanie
częstotliwością
lokalny
fazy
sygnałów
radarowych
koherentny
Rysunek 1: Schemat ideowy radaru pseudo-koherentnego.

magnetronowy
lokalny
Rysunek 1: Schemat ideowy radaru pseudo-koherentnego.
(Obraz interaktywny)
Radar pseudo-koherentny
Pseudo-koherentne radary są klasą radarów. Są one również czasami nazywane „radarami koherentnymi w odbiorze“ (coherent-on-receive radar). W meteorologii są one określane jako radary dopplerowskie.
Ważną właściwością każdego radaru dopplerowskiego jest koherencja. Oznacza to, że musi istnieć określona relacja fazowa pomiędzy sygnałami nadawanymi a sygnałami echa, aby można było wykryć przesunięcie dopplerowskie sygnału nadawanego. Przesunięcie fazowe pomiędzy poszczególnymi okresami impulsów jest wykorzystywane do odróżnienia celów ruchomych od zakłócających celów stałych i szumów. Przy wykrywaniu tego przesunięcia fazowego jednostka radarowa opiera się na stałej zależności fazowej pomiędzy nadajnikiem radarowym a częstotliwością odniesienia w torze odbiorczym.
Jednak w nadajniku z samoscylującą lampą dużej mocy faza nadawanego sygnału jest nieokreślona. Każdy impuls nadawania rozpoczyna się od losowej fazy. W celu wykrycia przesunięcia fazowego, niewielka część transmitowanej energii jest odsprzęgana przez sprzęgacz kierunkowy. To nadal ma aktualną fazę odniesienia do przesyłanego sygnału, nawet po down-conversion. Wysoce stabilny generator (oscylator koherentny) oscylujący na częstotliwości pośredniej jest przymusowo synchronizowany przez tę pozycję fazową i w ten sposób dostarcza fazę odniesienia dla dyskryminatora fazowego. W ten sposób pozycja fazowa ostatniego impulsu nadawczego jest utrzymywana przez czas odbioru.
Chociaż radary w pełni koherentne są obecnie dostępne jako technologia bardziej korzystna, radary z nadajnikami magnetronowymi są nadal stosowane ze względu na koszty. Szczególnie w przypadku radarów opadowych, nadajnik półprzewodnikowy dawałby gorszą dokładność pomiaru celów objętościowych z powodu czasowych listków bocznych podczas kompresji impulsu.
Wady metody radaru pseudo-koherentnego
Wady metody pseudo-koherentnego radaru można podsumować następująco:
- Proces synchronizacji oscylatora koherentnego nie może być tak dokładny jak w przypadku radaru w pełni koherentnego. Zmniejsza to wykrywalność wolno lecących samolotów.
- W tej technologii zmiana częstotliwości jest prawie niemożliwa. Zmiana częstotliwości za pomocą magnetronu wymaga mechanicznych zmian w rezonatorach.
- System ten jest mało elastyczny i nie jest w stanie zrealizować większych zmian w PRF, czasie trwania impulsu nadawczego lub innych parametrach. Takie możliwości zmian są zarezerwowane dla radarów w pełni koherentnych, które dokonują tych zmian już w zespołach o małej mocy. Nie jest również możliwa modulacja częstotliwościowa przesyłanego sygnału (jak w metodzie kompresji impulsów).
- Przekroczenia ustalonych celów mają nadal odniesienie fazowe przedostatniego nadawanego sygnału. Ponieważ jednak koherentny oscylator pracuje już z następną (losową) fazą, nie mogą one być już rozpoznawane jako stałe cele. Dlatego w metodzie radaru pseudo-koherentnego są one zawsze widoczne jako zakłócenia na wyświetlaczu.