www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

V-Demet

Resim 1: Yataya göre yaklaşık 30° döndürülmüş üst antenin anten çizgesi

Yataya göre yaklaşık 30° döndürülmüş üst antenin anten çizgesi

Resim 1: Yataya göre yaklaşık 30° döndürülmüş üst antenin anten çizgesi

V-Demet

V-demet anten ikilisi, biri yatay düzleme göre 30° yukarıya döndürülmüş, iki antenden meydana gelen bir yapıdır. Her iki anten birlikte bir fan pervanesi biçimli veya kosekant-kare biçimli çizge meydana getirirler. Gönderim-alım devreleri her iki antenin radar verilerinin birbirlerinden temiz biçimde ayrılabilmesini sağlamak için bir önkoşul olan farklı iki frekansla beslenirler.

Resimdeki iki uçak da, azimut açısını ve yatık menzili belirleyen yatay antene ait çizge tarafından algılanır. Ancak, daha yüksekten seyreden uçak, bu 30° döndürülmüş ikinci anten çizgesi tarafından alçaktan seyreden uçağa göre bir şekilde daha geç algılanır. Her hedef PPI-ekranda iki hedef karakteriyle (blips) görüntülenir. Her iki uçağa ait yankılar bir PPI-ekranda farklı parlaklıklarla görüntülenir. Üst antenden alınan yankı işaretleri operatör tarafından daima biraz koyulaştırılır. Alt antenden gelen parlak hedefler uçağın konumu ve koyu hedefin azimut açısıdır, yanındaki ise yükseklik açısı için bir ölçektir.

Böylece bir PPI-ekranda ilave yükseklik tayini de mümkün olabilmektedir. Bu teknoloji, 1949 yılında önceki Rus ordusunun silah demirbaşında bulunan P-20 „Periskop” (NATO kod adı: „TOKEN“) radar aygıtında çoktan kullanılmaktaydı.

Sayısal işaret işleme tekniklerinin devreye girmesi ve çizit çıkarıcının iyileştirilmesi ile bu yöntemde kısa bir canlanma oldu: her iki hedef işareti arasında otomatik ilinti kurularak yüksekliği tam doğrulukla veren veri kelimesi elde etmek mümkün oldu. Böylece, eski bir radar, bir basit 3-boyutlu radar oldu.

V-demet antenlerin foto galerisi

Resim 2: Bir tipik V-demet anten ikilisi; buradaki radar, çizit çıkarıcılı Rus radarı L117M dir

AN/CPS-6B

Resim 3: AN-CPS-6B radarı da V-demet biçimini kullandı