www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radarové antény

Přepínač vysílání a příjmu

Vysílač
Přijímač

Obrázek 1: Úloha duplexeru v radarovém systému

Vysílač
Přijímač

Obrázek 1: Úloha duplexeru v radarovém systému

Přepínač vysílání a příjmu

Vzhledem k tomu, že primární radarová jednotka přijímá stejné signály, které předtím vysílala (kmitočtová rovnost vysílacích a přijímacích signálů), a oba procesy probíhají v různých časech, má smysl používat pro vysílání a příjem stejnou anténu. Nezbytné oddělení vysílací a přijímací cesty zajišťuje přepínač vysílání - příjem, nazývaný také duplexer.

Přepínače vysílání a příjmu mohou být vybaveny

Nejjednodušším řešením je feritový cirkulátor. V praxi je však obtížné konstruovat oběhová čerpadla pro špičkové výkony až 100 kW. Kromě toho mají cirkulátory odrušení sotva 30 … 40 dB a nemohou dostatečně chránit vysoce citlivý přijímač před vysokými vysílacími výkony. Na druhou stranu mají cirkulátory tu výhodu, že směrují přijatý echo signál do přijímače, i když je vysílač stále v provozu. Proto nemají nevýhodu minimální měřicí vzdálenosti jako jiné duplexní systémy. Proto se používají s radarovými jednotkami s velmi nízkým vysílacím výkonem, jako je například DPR886.

Plynové výbojky se proto používají pro extrémně vysoké pulzní výkony. Vysílací a přijímací spínače založené na principu plynového výboje bohužel vyžadují pro zapálení dobu odezvy v řádu nanosekund. Během této doby dosáhne přijímač plného vysílacího výkonu! Předpětí (udržovací napětí přibližně 800 až 1200 V) na jednom z jiskřišť urychluje zapálení článku TR. Příkladem takových vysílacích/přijímacích přepínačů jsou větvové duplexery a vyvážený duplexer.

Výkonné PIN diody tuto nevýhodu nemají. Ke své funkci však vyžadují jedno nebo více řídicích napětí. Případná porucha ovládání by zde měla fatální následky.