www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radarové antény

Polarizace elektromagnetických vln

Obrázek 1: Antény ruského naváděcího radaru pro rakety S-75 „Volchov”

Antény ruského naváděcího radaru pro rakety S-75 „Volchov”

Obrázek 1: Antény ruského naváděcího radaru pro rakety S-75 „Volchov”

Polarizace elektromagnetických vln

Polarizace je vlastnost příčných vln, která se týká geometrické orientace kmitů příslušné vlny. V elektromagnetickém poli vyzařovaném anténou jsou siločáry elektrického pole kolmé na magnetické pole. Obě složky pole závisí na poloze antény vůči zemskému povrchu. Směr složky elektrického pole elektromagnetické vlny se používá k určení směru polarizace záření. Rozlišuje se lineární a kruhová polarizace.

Obrázek 2: Vertikálně lineárně polarizované elektrické pole (modrá) a horizontálně lineárně polarizované pole (červená)

Ve vertikálně polarizovaném elektromagnetickém poli jsou siločáry elektrického pole kolmé na zemský povrch.

Obrázek 2: Vertikálně lineárně polarizované elektrické pole

Při horizontálně polarizovaném elektromagnetickém poli jsou siločáry elektrického pole rovnoběžné se zemským povrchem.

Obrázek 3: Horizontálně lineárně polarizované elektrické pole

Lineární polarizace

Při lineární polarizaci leží siločáry pole stále v jedné rovině. Z lineární polarizace lze odvodit dvě další hlavní formy polarizace:

Přijímací anténa musí být polarizována stejným způsobem, tj. musí být mechanicky nastavena stejně jako vysílací anténa.

Obrázek 3: Vyhledávací antény naváděcího radaru pro rakety S-125 „Newa“

Vyhledávací antény naváděcího radaru pro rakety S-125 „Newa“
(click to expand: 425·278px = 25 kByte

Obrázek 4: Vyhledávací antény naváděcího radaru pro rakety S-125 „Newa“

Lineární polarizace může samozřejmě nabývat i všech ostatních směrů v prostoru. Kromě vertikální a horizontální jsou speciálně označeny pouze polohy 45°:

Kruhová polarizace

Při kruhové polarizaci se vektor intenzity pole otáčí ve směru nebo proti směru hodinových ručiček kolmo ke směru šíření Z (pravotočivá kruhová polarizace a levotočivá kruhová polarizace). Kruhovou polarizaci vytvářejí dvě lineárně polarizované antény napájené o 90° mimo fázi a současně mechanicky otočené o 90°. Pokud se amplitudy dvou takových lineárních složek nerovnají, vzniká eliptická polarizace.

Obrázek 5: Vznik kruhové polarizace

Kruhová polarizace: dva dipóly stojící svisle nad sebou jsou napájeny fázovým rozdílem 90°. Výsledné pole je kruhově polarizované.

Obrázek 5: Vznik kruhové polarizace
zde je animace (50 kByte) o tom.

Pro prezentace ve třídě doporučuji řešení z demonstrations.wolfram.com

Pro optimální příjem je nutné použít antény se stejnou polarizací. Při použití nesprávně polarizované antény dochází ke značným ztrátám, v praxi mezi 20 a 30 dB. Díky této skutečnosti je možné záměrnou změnou polarizace potlačit jak atmosférické rušení, tak určité elektronické rušení. V praxi se například radar řízení letového provozu rád přepíná na kruhovou polarizaci, když se objeví silné meteorologické poruchy.

Depolarizace

Polarizační stav elektromagnetické vlny se může měnit v důsledku odrazu od objektů a nepravidelností v atmosféře, zejména v ionosféře. V radaru se depolarizací rozumí zkroucení směru polarizace. V optice se depolarizací rozumí snížení stupně polarizace částečně polarizované vlny během rozptylu. Protože se může stát, že se například částečně polarizovaná vlna po odrazu nebo rozptylu zcela polarizuje, nabývá zde depolarizace záporných hodnot.

Za podmínek ideální koherence se jednotlivé různě polarizované části vlny opět překrývají a vytvářejí koherentní vlnu s novým směrem polarizace. V tomto případě se depolarizace měří jako otočení polarizačního úhlu. Tyto efekty způsobují útlumové jevy nazývané polarizační blednutí. Pokud elektromagnetické vlny procházejí silným dešťovým polem, může se orientace roviny polarizace zcela změnit.

Stejně jako se různě polarizované vlny překrývají, mohou se při příjmu opět rozdělit na dvě křížově polarizované (tj. navzájem kolmé) části. Původní směr polarizace pak lze určit pomocí vektorového výpočtu. V praxi mohou meteorologické radary s duální polarizací nejen používat dvě křížově polarizované roviny polarizace současně, ale také přijímat křížově polarizované echo signály při vysílání s jednoduchou polarizací. Pro rozlišení různých přijímacích kanálů se často používají následující zkratky: