www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Leo C. Young

Resim 1: Radyo amatörü olarak Leo C. Young

Leo C. Young

Leo Crawford Young ( ☆ 12. Ocak. 1891 Van Wert yakınında, Ohio – † 16. Ocak. 1981 Forestville, Maryland) bir Amerikan radyo amatörü idi. Daha çok genç yaşta iken telsiz telgrafla ilgilenmeye başladı. 1905 yılında kendisine ait ilk radyo alıcısını yaptı ve sürekli olarak bu aygıtı geliştirdi. 1. Dünya Savaşında radyo uzmanı olarak Donanma Yedek Kuvvetlerinde askere alındı. Bu savaş süresince Donanma Bölge İletişim Yöneticisi Dr. A. Hoyt Taylor emrinde ABD Donanmasının iletişim servisinde çalıştı. 1918 yılında Washington’da Donanma Uçak Radyo Laboratuvarını (Naval Research Laboratory, NRL) kurmak üzere görevlendirildi.

Washington’da bu laboratuvarı kurarken de Taylor ile ilişkisini sürdürdü. Taylor ve Young 1922 yılında bir tarafında radyo göndericisinin, diğer tarafında ise taşınabilir bir alıcının bulunduğu Pontomac nehrinde seyreden Dorchester adlı bir ahşap buharlı gemiden tarihsel öneme sahip radyo dalgalarının yansıma olayını bilim dünyasına duyurdu. Bu gözlem Sürekli Dalga-radarının (CW- Radars) gelişmesinin önünü açtı.

Leo C. Young 1930 yılında Donanma Araştırma Laboratuvarında uçakların radyo dalgalarının yansıması yoluyla önceden algılanması konusundaki araştırma projesinin, dört yıl sonra ise bu kez süre ölçümü yöntemiyle menzil ölçümü yapacak ilk darbe radar sisteminin geliştirme projesinin yöneticiliğine getirildi.

Kaynak: Historical Manuscripts, Navy Department Library, Naval History and Heritage Command, Washington, DC, Leo C. Young Collection. (çevrimiçi)