www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Christian Hülsmeyer

Resim 1: Christian Hülsmeyer

Resim 1: Christian Hülsmeyer

Christian Hülsmeyer

Christian Hülsmeyer ( ☆ 25.Aralık.1881 Eydelstedt, Niedersachsen – † 31.Ocak.1957 Ahrweiler, Rheinland-Pfalz) bir Alman mucittir ve radar prensiplerinin temelini atan bilim adamı olarak kabul edilir.

Hülsmeyer maddi imkânları kısıtlı bir aileden gelmişti. İlkokulu bitirmesinin ardından, öğretmeni ona eğitimini Bremen’de sürdürebilme imkânını sağladı ve Bremen’deki bir öğretmen okuluna gönderildi. Bu okuldaki laboratuvarda elektriğin temellerini araştırdı. Mezuniyet sonrası Siemens-Schuckert firmasında işe başladı. Gemilerin elektrik donanımıyla görevli olduğu bu firmada yaklaşık iki yıl kadar çalıştı. Bir arkadaşının gemi çarpışması sonucu ölmesinin sonrasında firmadan ayrıldı ve radyo dalgaları vasıtasıyla deniz seyrindeki engelleri tespit edecek bir aygıtı geliştirmek amacıyla Duesseldorf’ta kendi firmasını kurdu.

Geliştirdiği ve „Telemobiloskop“ olarak adlandırdığı aygıtı için 1904 yılında patent (Reichspatent Nr. 1655461) aldı. Bu aygıt, bir atlama aralığı bulunan gönderici gibi çalışıyor ve çok kutuplu bir anten vasıtasıyla bir belli yöne radyo dalgalarını gönderebiliyordu. Bu dalgalar, örneğin gemi gibi bir metalik engele çarptığında kısmen geriye yansıyor ve göndericinin bulunduğu yerdeki çift-kutuplu dipol alıcı antenler tarafından alınıyor ve buradaki bir zili çaldırıyordu. Bu sistem yaklaşık 3 km azimut açısı içinde bulunan gemileri algılayabiliyordu, fakat geminin menzilini ölçemiyordu.

Hülsmeyer sistemini Almanya ve Hollanda’da başarıyla tanıttı. Fakat bu aygıt ne Alman denizcilik temsilcilerinin, ne de denizcilik şirketlerinin ilgisini çekti. O sıradaki diğer sorun ise keza çok yoğun bir deniz trafiğinde meydana gelen çoklu yansımalardı. Üstüne üstlük, bu aygıtı kullanmak hayli zordu ve gemi motorunun gürültüsü altında zil sesini duymak kolay değildi. Hülsmeyer konu üzerinde çalışmalarını sürdürdü ve 16.Ocak.1906 da Amerika’da aygıtın parazit yankılarının da süzüldüğü daha iyileştirilmiş sürümünün patentini aldı.

Daha da iyileştirilmiş olsa da, bu aygıt yetkililerinin ilgisizliği sonucu unutuldu.

Kaynaklar: