www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Guglielmo Marconi

Resim 1: Guglielmo Marconi

Resim 1: Guglielmo Marconi

Guglielmo Marconi

Guglielmo Marconi ( ☆ 25. Nisan. 1874, Bologna, İtalya – † 20. Temmuz. 1937, Roma) radyonun öncüsü bir İtalyan fizikçi idi.

Marconi, Maxwell ve Hertz tarafından elektromanyetik dalgaların yayılması konusunda yaptığı çalışmalarla ilgilendi. 1895 yılında işareti 2400 m ilerde bir noktaya gönderebilen bir ucu topraklanmış gönderici anteni geliştirdi. Denemelerinde çadır direkleri üzerinden bir tel geçirdi. Tahtadan çadır direğinin İtalyancası l'antenna centrale kelimelerinden gelen bugün kullandığımız anten kelimesini türetti.

Marconi 1896 da İngiltere’ye gitti. Posta idaresi direktörü William Preece’i ikna etti ve kendine ait telsiz telgraf sisteminin patenini aldırttı. 1899 da ilk telsizle bağlantıyı Manş Denizi üzerinden Atlantik Okyanusunu aşarak Amerika kıtasına ulaştırmayı başardı.

Marconi 1909 yılında Alman Fizikçi Karl Ferdinand Braun ile birlikte telsiz iletişimindeki çalışmaları için Nobel Fizik ödülünü aldı. 1935 yılında Roma Üniversitesinde radyo dalgaları kürsüsünde profesör unvanını kazandı.