www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Albert H. Taylor

Resim 1: Albert H. Taylor Donanma Araştırma Laboratuvarında (Naval Research Laboratory) çalışma sırasında

Resim 1: Albert H. Taylor Donanma Araştırma Laboratuvarında (Naval Research Laboratory) çalışma sırasında

Albert H. Taylor

Albert Hoyt Taylor (☆ 1. Ocak. 1879 Chicago, Illinois – † 11. Aralık 1961 in Los Angeles, Kaliforniya) bir Amerikan elektrik mühendisiydi. Alfred Hoyt Taylor ve Leo Crawford Young, sonrasında ABD Donanması için radar aygıtlarının geliştirilmesinin önünü açan radyo dalgalarının gemilerden yansımasını ABD de ilk gözlemleyen kişilerdir.

Donanma Araştırma Laboratuvarında (NRL) Taylor’un yöneticiliği altında radyo iletişim konusunda çalışmalar yürütüldü. Taylor 1922 yılında (Leo C. Young’ın desteğiyle) 60 MHz lik frekanslarda süperheterodin alıcı devreler kullanarak menzil denemeleri yaptı. 1922 yazında Potomac nehrinde çalışırken nehirde seyreden gemilerden gelen yansımaları kaydettiler ve bu sayede yansıtıcı nesnelerin yönünü ve menzilini ölçmenin mümkün olabileceğini keşfettiler. Bu aslında radarın yeniden keşfi idi. Taylor o zamanlar bunu „düşman gemi ve uçakların algılanması“ olarak adlandırmıştı. Taylor 1922 yılında Donanma Araştırma Laboratuvarı Başkanlığına bir mektup yolladı ve bu tür nesne algılamanın hem kötü görüş koşulları altında, hem de karanlıkta ve parlak güneş ışığı altında yapılabileceğini de belirterek kendisine bu konuda çalışma imkânının sağlanmasını istedi. (Ancak o zaman kendisine bu araştırmalarına devam etme imkânı sağlanmadı.)

Kendisinin o zamanki deneme çalışmalarını biz bugün Sürekli Dalga Radarı olarak adlandırıyoruz ve bu radarla hedef arasında hedefi algılamak için göreli hareket gerekmektedir.

Kaynak: A. Hoyt Taylor, „Radio Reminiscences: A Half Century“ (U.S. Naval Research Laboratory Report, Washington, 1948, İkinci baskı 1960), S. 156.