www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Patent Belgesi

Ön kapağında imparatorluk kartal simgesi, kayıt mührü ve çalışma prensibi grafiğinin yer aldığı patent belgesi

Resim 1: Ön kapağında imparatorluk kartal simgesi, kayıt mührü ve çalışma prensibi grafiğinin yer aldığı patent belgesi

Patent Belgesi

Alman mühendisi Christian Hülsmeyer elektromanyetik dalgalar ile gemilerin yerini belirlemekte kullanılabilen icadını tescil ettirmek için 1904 yılından itibaren Almanya, İngiltere ve Fransa’da patent başvurusunda bulundu.

30. Nisan.1904 tarihinde Kraliyet Patent Dairesi Christian Hülsmeyer tarafından geliştirilen, „uzaktaki metal nesnelerin yerini bir gözlemciye bildiren yöntemi“ 165 546 Nolu belge ile tescil etti.

Patentte, yaklaşmakta olan bir gemiyi yansıma yardımıyla tespit eden bir vapur resmi var. Ren nehri üzerinde yapılan testler bu prensibin yararlılığını kanıtlamıştır. Bu „telemobiloskop“ („uzaktan hareket görür“) dışında, Hülsmeyer'e 11 Kasım 1904'te yükseklik açısını ölçerek mesafeyi belirleyen bir patent daha verildi.

Böylece Christian Hülsmeyer tarafından radar yöntemi ortaya çıktı:

Radyo Algılama (RAdio Detection)

Patent DE165546: Metalik nesneleri elektrik dalgaları ile bir gözlemciye bildirme yöntemi. 30 Nisan 1904'te başvuruldu ve 21 Kasım 1905'te yayımlandı.

Ve Menzil Ölçme (And Ranging)

Patent DE169154: 11 Kasım 1904 de başvurulan ve 2 Nisan 1906 da tescil edilen 165546 nolu yönteme uygun olarak metalik nesnelerin (gemiler veya benzerleri) menzilini belirleme yöntemi.

Ren nehrinde yapılan başarılı bir gösteri bu yöntemin teknik işlevini gösterdi. Bununla birlikte, o sırada yüksek frekanslı parçaların yetersizliği nedeniyle olağanüstü menziller elde edilmedi. Bu nedenle, süreç başlangıçta genellikle bir ilgi görmedi.