www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Dalga Kılavuzlarında Basınçlı Hava

PAR-80 radarı hava kurutucusu
(Büyütmek için tıklayınız: 450·600 piksel = 56 kByte)
Resim 1: PAR-80 radarı hava kurutucusu

Bir dalga kılavuzunun dielektrik dayanımı ve geçiş zayıflatması kılavuzun iç kısmındaki havanın neminden kuvvetle olumsuz etkilenir. Bu sebeple dalga kılavuzu sistemleri kuru hava basıncı altında tutulur. Havanın kurutucuda kurutulması işlemi masraflıdır. Eğer sistemde herhangi bir yerde kaçak varsa, basınçlı hava oradan dışarı kaçacak ve içeriye nemli havanın girmesini önleyecektir.

Buna ilaveten, basınç ayarlanan değerin altına düşmesi durumunda, nem sızması sonucu oluşabilecek elektriksel atlamaları önlemek için bir basınç anahtarı ile koruma devrelerini aktive edilir.

Basıncın fazla olması dalga kılavuzu içinde dalgaların yayılmasını pratikte etkilemez. Yüksek basınç ayar değerinin seçimi sadece basınç anahtarı ile yapılır ve bu ayar en azından dalga kılavuzunun en uzak noktasındaki branşmanında, hatta en son kısmında dahi yeterli basıncı sağlayabilecek kadar yüksek olmalıdır.

Silikagel kartuşu: Bir ucunda pasolu kapak bulunan ve diğerine hortum bağlanabilen içi nem alıcı silikagel malzeme ile dolu çelik gövdeli bir kartuş.

Resim 2: Kullanılmış bir kurutma kartuşundaki silikagel malzeme

Hava çoğunlukla bir yada daha fazla sayıda silikagel granüllerin bulunduğu kartuşlar arasından geçirilerek sisteme yollanır. Bu silikagel malzeme son derece higroskopiktir ve havanın nemini kristal gözenekleri içine emer. Nemi emme sırasında esas rengi beyazdan uzaklaşır, bu bize silikagelin kullanılabilirliği hakkında bir fikir verir.