www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Tek Darbe Antenindeki Boynuz Besleyiciler

Dalga kılavuzu bağlantıları görünüşü 
(Büyütmek için tıklayınız: 500·450 piksel = 13 kByte)

Resim 1: Dalga kılavuzu bağlantıları görünüşü

T- tipi hibrid kavşak 
(Büyütmek için tıklayınız: 500·450 piksel = 11 kByte)

Resim 3: Üç adet hibrid kavşak bir arada...

T- tipi hibrid kavşak 
(Büyütmek için tıklayınız: 500·450 piksel = 14 kByte)

Resim 2: T- tipi hibrid kavşak

E-kavşağı 
(Büyütmek için tıklayınız: 500·450 piksel = 17 kByte)

Resim 4: ...ve araya bir E-kavşağı takılmış.

Tek Darbe Antenindeki Boynuz Besleyiciler

Boynuz besleyicili tek darbe antenleri sıkça hedef izleyici radarlarda kullanılır. Buradaki parabol yansıtıcının odak noktasında, odak noktasının etrafına dizilmiş, dört boynuz besleyici bulunur. Her bir besleyici bir çeyrek (quadrant) bölüm içindir. Eğer yansımayı yapan nesne anten diyagramının tam merkezinde ise, o zaman her bir besleyici aynı miktarda yansıma işaretli alacaktır. Eğer bu nesne tam merkezde bulunmuyorsa, bir besleyici diğerlerinden daha kuvvetli yansıma işaret alır.

Dört boynuz besleyicinin her birinden alınan enerji bölümleri, Σ, ΔAz ve ΔEl olarak adlandırılan üç alıcı kanalında, yansıma işaretli toplamları ve farkları oluştururlar. Bunun için dar bir hacimde, daha önceden bahsetmiş olduğumuz, çok sayıda dalga kılavuzu kavşak ve burguları gibi dalga kılavuzu elemanları kullanılır.

Bir T-tipi hibrid kavşakta işaret toplamları ve farkları meydana gelir. Yatay polarizasyonlu bir dalga gelmesi durumunda, A ve B kollarının ikisinde de fazlar aynı olur. Hibrid kavşağın E- veya seri kavşağında, A ve B kollarına gelen işaretlerinin farkı, H- veya paralel kavşağında ise toplamları oluşur. Benzeri durum ikinci hibrid kavşaktaki C ve D besleyiciler içinde geçerlidir.

Kullanılan üç adet hibrid kavşakta oluşan işaretler:

  1. A-B ve A+B
  2. C-D ve C+D
  3. ΔEl = (A+B)-(C+D) ve Σ = A+B+C+D

Bild 5: Vierfach unterteilter Hornstrahler, im gemeinsamen Anschlussflansch werden vier separate Hohlleiter weitergeführt.

Bir diğer salt E- veya seri kavşakta ise ΔAz = (A-B)+(C-D) oluşur.