www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Dalga Kılavuzu Empedans Uyarlayıcıları

Resim 1: Dalga Kılavuzu Empedans Uyarlayıcıları

Resim 1: Dalga Kılavuzu Empedans Uyarlayıcıları

Dalga Kılavuzu Empedans Uyarlayıcıları

Dalga kılavuzu parçaları arasında sıkça empedans uyumsuzlukları ve zararlı yansımaları önlemek için bir uyumlaşmanın sağlanması gerekir. Bu uyumlaşmaya „iris“ denilir ve iris endüktif, kapasitif veya ikisinin birlikte etkisiyle rezonans hal olabilir.

Bir endüktif iris ile eşdeğer devresi A grafiğinde görülmektedir. İris, dalga kılavuzunda ki açıklığın büyüklüğünün tersine orantılı bir şönt endüktans sergiler. Endüktif irisin kenarlarının manyetik alana dik olduğuna dikkat ediniz.

Keza, yandaki B grafiğinde bir şönt kapasitans görülüyor. Yine endüktif iriste olduğu gibi, kapasitif irisin kapasitansı dalga kılavuzu içindeki açıklığın büyüklüğünün tersine orantılıdır, ancak irisin kenarları bu sefer elektrik alanına diktir.

C grafiğinde görülen iris hem elektrik, hemde manyetik alanı etkiler ve böylece dalga kılavuzunda paralel bir endüktans ve kapasitanstan oluşan bir rezonans devresi meydana gelir. İris, rezonans frekansında büyük bir şönt direnç gibi davranır. Bu devre, rezonans frekansının altında endüktif, üzerinde ise kapasitif karakterlidir.

Empedans uyumlama işlemlerinde keza iletken saplamalar ve cıvatalarda kullanılır.

Resim 2: Indüktif iris ile dalga kılavuzu bölüm

Resim 2: Indüktif iris ile dalga kılavuzu bölüm