www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Uzay Algılama- ve Nesne İzleme radarı

Uzay Algılama ve Nesne İzleme Radarı, çok uzun menzilli hassas bir radar sistemidir. Yeryüzüne yakın uzay bölgesinde (3 000 km yüksekliğe kadar) bulunan uyduların yörüngelerini ve uzay çöplerini kataloglamak için kullanılır.

Uzaydaki enkazlar, uydular ve uzay yolculuğu için süregelen ve büyüyen bir tehdittir. Son derece yüksek hızları nedeniyle, bu enkaz parçacıkları, uydulara ve uzay araçlarına bir mermi gibi girip onları yok etme potansiyeline sahiptir. Çarpışma tehlikesinden kaçınmak için bu parçacıkların yörüngelerini bulmak, izlemek, tanımlamak ve belgelemek çok önemlidir.

Resim 1: İki radar cihazıyla, zayıf açısal çözünürlüğe rağmen tam konum hesaplanabilir.

Resim 1: İki radar cihazıyla, zayıf açısal çözünürlüğe rağmen tam konum hesaplanabilir.

Menzil Çözünürlük Yeteneği geniş bantlı işaretlerle çalışan modern radar aygıtları için önemsiz bir konudur. Ancak, Açısal Çözünürlük Yeteneği antenin geometrik boyutlarına bağlı olup, arttırmak kolay değildir, çünkü anten büyük kütlesi nedeniyle hedefe artık o kadar çabuk yönelemez, bu, anten döndürme motorunun mekaniksel ataklığı ile ilgilidir. Yarı Güç Genişliği 4° olan bir antenin 3 000 km lik bir menzilde 200 km den fazla bir uzantısı (extension) vardır. Bununla birlikte, 100 MHz lik bir bant genişliğiyle, menzil 1,5 m hassasiyetle belirlenebilir.

Demet genişliğini azaltmak için çok büyük bir anten kullanmak yerine birbirinden yaklaşık 300 km açıklıkta kurulmuş iki radar aygıtı kullanmak ve hedef hurda parçasını farklı açılardan eşzamanlı ölçmek mümkündür. Şimdi, Çoklu-yansıtma Yöntemi yardımıyla, ölçülen her iki hassas menzil sayesinde çok daha hassas bir açı tayini yapılabilir.