www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Radar oświetlenia celu

rakieta
startowa
CWIR
antena przednia
antena ogonowa
radar oświetlenia celu

Rysunek 1: Metoda naprowadzania pocisków HAWK

rakieta
startowa
CWIR
antena przednia
antena ogonowa
radar oświetlenia celu

Rysunek 1: Metoda naprowadzania pocisków HAWK

Radar oświetlenia celu

Radar oświetlający cel jest wyspecjalizowanym radarem o emisji ciągłej, wykorzystywanym w półaktywnych systemach naprowadzania pocisków rakietowych. Jest to radar rozdzielony (bistatyczny), z nadajnikiem na ziemi i odbiornikiem wewnątrz pocisku. Dzięki tej metodzie naprowadzania nie ma potrzeby posiadania potężnego nadajnika z własnym systemem zasilania na pokładzie pocisku. Dzięki temu rakieta jest lżejsza, niż gdyby moduły te znajdowały się wewnątrz pocisku.

Metoda ta jest często stosowana w morskich systemach rakietowych. Takie systemy lądowe obejmują radary AN/MPQ-33/39 (CWIR) i AN/MPQ-46 (HiPIR), które były używane jako radar oświetlający cel dla systemu rakiet ziemia-powietrze HAWK.

Wadą tego typu radaru jest to, że jest on doskonałym celem dla pocisków antyradarowych, ponieważ nie ma możliwości szybkiego przestrojenia go na inną częstotliwość. Powodem tego jest fakt, że odbiornik na pokładzie pocisku nie może zostać przestrojony po jego wystrzeleniu. Ponadto radar podświetlający cel musi być włączony przez cały czas lotu pocisku do celu, ponieważ w przeciwnym razie pocisk zostanie utracony.