www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Yükseklik Bulucu Radar

PRW-17 “Odd Group”
(Büyütmek için tıklayınız: 480·640 piksel = 49 kByte)

Resim 1: PRW-17 “Odd Group”

Yükseklik Bulucu Radar

Bir Yükseklik Bulucu Radar (Height Finder Radar) yükseklik açısını ölçmek ve ardından hedefin yerden yüksekliğini hesaplamak için özel olarak geliştirilmiş bir eski tip radar aygıtıdır. Yükseklik Bulucu Radarın anten çizgesi, azimut açısında hayli küçük, buna karşılık yükseklik açısında daha da küçük olan bir fan pervanesi tipi çizgedir. Bir yükseklik açısını ölçümü sırasında Yükseklik Bulucu Radarın anteninin tamamı mekanik olarak aşağıya- ve yukarıya doğru hareket eder.

En yaygın olarak kullanılan görüntüleme aygıtı, yükseklik koordinatının ölçeği nedeniyle neredeyse dikdörtgen görünen, bir kutupsal koordinat sisteminin yaklaşık 30° 'lik bir sektörüne sahip bir RHI-ekrandır (Range-Height Indicator). Bu ekranda aynı değerdeki yükseklikler yatay paralel çizgiler olarak görüntülenir.

Yükseklik Bulucu Radarlar genellikle hava arama radarlarıyla birlikte çalışırlar ve bu radarlar tespit ettikleri hedefin yüksekliğinin belirlenmesi için Yükseklik Bulucu Radara hedef ataması yaparlar. Yükseklik Bulucu Radarlar genellikle Hava Arama Radarlarıyla birlikte dönerler ve bir belirlenmiş yükseklik açısını kapsayan bilgileri Hava Arama Radarının ekranındaki (PPI-scope) panoramik resme aktarırlar. Eğer her iki radar eşzamanlı dönüyorsa, Yükseklik Bulucu Radarının yankı işaretleri Hava Arama Radarının ekranında ilaveten görüntülenir.

3-boyutlu radar aygıtlarının ortaya çıkmasıyla bu Yükseklik Bulucu radarların bir önemi kalmadı.

Yükseklik Bulucu Radar Aygıtlarına bir genel bakış.

Yükseklik Bulucu radar resim galerisi

Resim 2: PRW-13 Yükseklik Bulucu Radarın görüntü aygıtları, üstte PPI-ekran, altta RHI-ekran