www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Przegląd radarów szkoleniowych

Rysunek 1: Szkolenie praktyczne na radarze impulsowym DPR-886, konfiguracja phased array na nadajniku zakłócającym

Przegląd radarów szkoleniowych

Radary szkoleniowe mogą poprawić efektywność kształcenia i szkolenia, ponieważ jeśli uczestnik szkolenia może udowodnić efekt lub proces za pomocą własnego eksperymentu, nigdy go nie zapomni! Zdobyte doświadczenie praktyczne jest nieocenione dla zrozumienia i utrwalenia materiału teoretycznego. Wybór radaru szkoleniowego zależy od tego, jakich tematów zamierzasz nauczać, a także (co równie ważne) od tego, na jaki radar i w jakiej konfiguracji możesz sobie pozwolić.

Sprzedawca ma zazwyczaj pobieżną wiedzę na temat tego, co zapewnia oferowane urządzenie i jakie wartości są nieosiągalne z przyczyn technicznych i fizycznych. Poszczególni handlowcy mogą zajmować się tymi zagadnieniami na niewielkim obszarze, na przykład w zakresie telekomunikacji. Nie ma jednak takich specjalistów od sprzedaży radarów szkoleniowych, a każdy sprzedawca chce sprzedać dokładnie taki sprzęt, jaki oferuje. Obiecuje Ci on wiele z tego, do czego urządzenie powinno być zdolne. W tym celu w materiałach z listą cech można umieścić zdjęcia zupełnie innych radarów.

Na stronie Radartutorial można znaleźć kilka radarów treningowych. Każdy z nich jest wyspecjalizowany do konkretnego tematu szkoleniowego. Nie ma jednej jednostki obejmującej wszystkie obszary (jeszcze). Ale pracujemy nad tym.

Wspólnym problemem dla wszystkich radarów szkoleniowych jest to, że mogą one pracować tylko w specjalnie wyznaczonych pasmach częstotliwości (pod ogólną nazwą ISM - Industrial, Scientific and Medical Band) o ściśle ograniczonej mocy promieniowanej. Zgodnie z tymi wymogami praca radarów szkoleniowych jest możliwa tylko w następujących pasmach częstotliwości: 2,4 … 2,5 GHz, 5,725 … 5,875 GHz lub 24 … 24,25 GHz. Rdzeniem wszystkich przedstawionych tu radarów CW i FMCW jest mały układ scalony (chip): TRX_024_06 wyprodukowany przez Silicon Radar Ltd. Układ ten promieniuje w paśmie 24 GHz z mocą 6 dBm (co odpowiada 4 mW). Drugim problemem jest często cena. Cena wydaje się bardzo wysoka, gdyż urządzenia te produkowane są w niewielkich ilościach i często tylko na zamówienie. Dlatego też cena zestawu startowego nadal wynosi około 1 000 €. Cena szkoleniowego radaru hałasu (w zależności od wyposażenia) przekracza 14 000 €. Cena szkoleniowego radaru impulsowego DPR-886 może przekraczać 30 000 € (Ceny mogą ulec zmianie).

W oparciu o hardware prezentowanych urządzeń możliwe jest zbudowanie na życzenie prostego radaru z syntetyczną aperturą oraz komponentów do systemów radarowych MIMO (zestaw transceiverów radarowych, każdy z własnym generatorem przebiegów arbitralnych i interfejsem USB). Oferta ta jest szczególnie interesująca dla wyższych uczelni technicznych i uniwersytetów, gdyż wówczas najdroższy element radaru (oprogramowanie) może być w dużej mierze opracowany samodzielnie w ramach pracy dyplomowej.

Galeria zdjęć dydaktycznych urządzeń radarowych

Rysunek 2: Zestaw startowy ST100: narzędzie do rozwoju radaru CW. Odpowiednie dla czujników ruchu, otwieraczy szlabanów i mierników prędkości.

Rysunek 3: Skyradar Basic II: radar FMCW. Nadaje się do prostych radarów śledzących, jak również do pomiarów odległości i prędkości. Może być używany z dopasowanymi modelami celów do tworzenia efektywnych wykresów rozrzutu obszaru.

Rysunek 4: Didactical Noiseradar (radar hałasu treningowego) wyświetla obraz klasy w widoku dookoła. Każdy uczeń może skonfigurować własny kanał odbiornika przez sieć bezprzewodową na laptopie, tablecie lub smartfonie i sprawdzić skuteczność filtrów, progów i ustawień wzmocnienia.

Rysunek 5: Podstawowy radar szkoleniowy DPR-886 jest klasycznym radarem impulsowym, zdolnym do realizacji różnych wariantów modulacji wewnątrzimpulsowej z kodowaniem fazy. Szerokość pasma nadajnika i odbiornika może być łatwo skonfigurowana w celu zbadania maksymalnego zasięgu i rozdzielczości. Niestety, wyświetlacz panoramiczny nie jest tu dostępny.


Rysunek 6: Działająca makieta phased array umożliwia pomiar zmian kierunku promieniowania matrycy antenowej. Dodatkowo może być wykorzystany do zdobycia praktycznego doświadczenia w zakresie schematów antenowych.