www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

En-Route Radarı

SRE-M6

Resim 1: SRE-M6 En-Route radarı, Nordholz, Almanya

SRE-M6

Resim 1: SRE-M6 En-Route radarı, Nordholz, Almanya

En-Route Radarı

En-Route radarı, özellikle hava sahasındaki seyir kontrolü için geliştirilmiş bir Hava Gözetim radarıdır. Bu radar sayesinde havaalanı kontrol bölgesi dışındaki uçuş trafiği kontrol edilebilir. Bu radarın tam bir Türkçe karşılığı yoktur, ancak „seyretmekte olan uçakların gözetim radarı ya da seyir radarı“ da denilebilir. Bu yazıda ve Radar Temelleri web sitesinde bu radar doğrudan „En-Route Radarı“ olarak adlandırılacaktır.

Bu radarlar normal olarak L-bandında çalışırlar, menzilleri 450 km yi bulabilir. Birincil radarlardır ve maliyetlerini yüksekliği nedeniyle genellikle hava sahasının 2-boyutlu resmini sağlarlar. Bununla birlikte bu radarlar daima bir modern Mod-S uyumlu bir ikincil radarla birlikte çalışır, böylece 3. boyut sağlanmış olur.

Çoğu durumda anteni bir parabolik yansıtıcılı antendir ve hava sahasını bir kosekant-kare karakteristikli anten çizgesi ile tarar. Nadiren bir düzlemsel grup anten de kullanabilir (bkz. Resim.2 ). Antenleri 4 ila 6 devir/dak gibi nispeten yavaş bir hızla döner. Bu dönme hızı, nispeten büyük menzillerin getirdiği zamansal koşullardan kaynaklanır. Bu dönme hızı o anki hava koşullarına bağlıdır. Öngörülen menzile ulaşabilmek için, bu En-Route radarları yer yüzeyinin düz olmayışı nedeniyle, az ya da çok, daha yüksek kulelere monte edilirler. Uygun olmayan iklim koşulları altında çalışan antenler bir koruyucu radom içine alınırlar.

Resim 2: ATCR-44S radarının anteni sağlamdır ve bir radom gerektirmez

Resim 2: ATCR-44S radarının anteni sağlamdır ve bir radom gerektirmez

Almanya'da Alman Uçuş Güvenlik firması (Deutsche Flugsicherung GmbH ,DFS) tarafından işletilen toplamda böyle altı tür En-Route radarı bulunmaktadır. Bu altı istasyonun her birinin menzili yaklaşık 270 km dir. İlgili bölgedeki radar kontrol merkezleri tarafından uzaktan çalıştırılır. SRE-M6 tipi Nordholz' daki En-Route radarı, örneğin Bremen Havaalanındaki („Bremen Control“) radar kontrol merkezi tarafından uzaktan kontrol edilir ve Federal Almanya Cumhuriyeti'nin kuzeybatısını ve tüm Kuzey Denizini izler.

Radar kontrol merkezindeki hava trafik kontrolörleri, kendi radarı olmayan birçok küçük havalimanı için kalkış veya iniş yaklaşım onayı gibi hava trafik kontrol hizmetlerini de sağlar. Bu nedenle, En-Route radar aygıtları algılama sahasında mümkün olan en iyi alt sınıra sahip olmalıdır. Genellikle daha yüksek yerlere ve ilaveten buralarda da yüksek kulelere kurulurlar.