www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Radar perymetryczny

Ilustracja 1: radar nadzoru pola walki Kelvin Hughes SharpEye™ SxV w paśmie X.

Ilustracja 1: radar nadzoru pola walki Kelvin Hughes SharpEye™ SxV w paśmie X.
(© 2015 Kelvin Hughes)

Radar perymetryczny

Radar perymetryczny to klasa czujników radarowych, które monitorują i wyświetlają aktywność wroga wokół wrażliwych lub objętych specjalną ochroną obiektów. Takie czujniki radarowe mają maksymalny zasięg od kilkuset metrów do kilkudziesięciu kilometrów. Działają w bardzo wysokich zakresach częstotliwości, często w paśmie X, Ku lub na falach milimetrowych, aby uzyskać bardzo wąski charakterystyka promieniowania dla lepszej dokładności i rozdzielczości.[1]

Radary perymetryczne są często częścią większej sieci bezpieczeństwa. Radar automatycznie wykrywa wszelki ruch na danym obszarze, śledzi wykryte cele i uruchamia alarm, gdy zbliżają się one w sposób nieautoryzowany. Zazwyczaj nie wymagają do tego żadnego personelu obsługującego. Aby zidentyfikować cele, są one często połączone z elektronicznymi kamerami na podczerwień o wysokiej rozdzielczości, które automatycznie skupiają się na celu wykrytym przez radar. Ta klasa radarów jest zatem definiowana przez jej zdolność do wykrywania pojedynczych osób biegnących w kierunku zabezpieczanego obiektu lub czołgających się po ziemi. Radar musi być również w stanie wykryć, na przykład, pojedynczego pływaka lub nurka na powierzchni wody, nawet przy silnym morzu. Musi być w stanie odrzucić irytujące fałszywe alarmy spowodowane na przykład przez zwierzę.

Mobilne wersje radarów perymetrycznych można łatwo i prosto ustawić na statywie w celu uzyskania świadomości sytuacyjnej na polu bitwy lub zamontować na maszcie w samochodzie.

Zastosowania

Bezpieczeństwo i ochrona ważnych obiektów przed atakami terrorystycznymi jest jednym z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych wyzwań dla dzisiejszego społeczeństwa. Wysokie wartości materialne i niematerialne często stanowią kuszący cel dla tych, którzy dążą do wyrządzenia społeczeństwu maksymalnych szkód ekonomicznych i fizjologicznych. Zagrożone są lotniska, porty morskie, stacje kolejowe, duże zakłady petrochemiczne i elektrownie jądrowe, a także budynki rządowe. Radary perymetryczne mogą być wykorzystywane do:

Odniesienia i literatura dodatkowa:

  1. Michael Caris, „Kleindrohnendetektion mit Millimeterwellen-Radar“, Fraunhofer-Institut für Hochfrequenzphysik (online)