www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Basics

Perimetrický radar

Obrázek 1: Radar Kelvin Hughes SharpEye™ SxV pro sledování bojiště v pásmu X.

Obrázek 1: Kelvin Hughes SharpEye™ SxV pro sledování bojiště v pásmu X.
(© 2015 Kelvin Hughes)

Perimetrický radar

Perimetrický radar je třída radarových senzorů, které monitorují a zobrazují nepřátelskou aktivitu v okolí zranitelných nebo speciálně chráněných prostředků. Takové radarové senzory mají maximální dosah několik set metrů až několik desítek kilometrů. Pracují ve velmi vysokém frekvenčním rozsahu, často v pásmu X–, Ku nebo s milimetrovými vlnami, aby bylo dosaženo velmi úzké šířky vyzařovacího diagramu antény pro lepší přesnost a rozlišovací schopnost.[1]

Perimetrický radar jsou často součástí větší bezpečnostní sítě. Radar automaticky zjišťuje veškerý pohyb v dané oblasti, sleduje zjištěné cíle a v případě jejich neoprávněného přiblížení spustí poplach. Obvykle k tomu nepotřebují žádný obsluhující personál. K identifikaci cílů jsou často spojeny s elektronickými infračervenými kamerami s vysokým rozlišením, které se automaticky zaměřují na cíl zjištěný radarem. Tato třída radarů je tedy definována schopností detekovat jednotlivé osoby běžící k zajišťovanému objektu nebo plazící se po zemi. Radar musí být také schopen detekovat například jednoho plavce nebo potápěče na vodní hladině, a to i na rozbouřeném moři. Musí být schopen odmítnout nepříjemné falešné poplachy způsobené například zvířetem.

Mobilní verze perimetrických radarů lze snadno a jednoduše postavit na stativ pro přehled o situaci na bojišti nebo se montují na stožár na automobilu.

Aplikace

Bezpečnost a ochrana důležitých objektů před teroristickými útoky je jedním z nejdůležitějších a zároveň nejobtížnějších úkolů dnešní společnosti. Vysoké materiální i nemateriální hodnoty často tvoří lákavý cíl pro ty, kteří se snaží způsobit společnosti maximální ekonomické a fyziologické škody. Ohrožena jsou letiště, námořní přístavy, železniční stanice, velké petrochemické závody a jaderné elektrárny i vládní budovy. Přehledové radary mohou být použity pro:

Odkazy a další literatura:

  1. Michael Caris, „Kleindrohnendetektion mit Millimeterwellen-Radar“, Fraunhofer-Institut für Hochfrequenzphysik (online)