www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Radar obserwacji powierzchni lotniska


Rysunek 1: Były radar marynarki wojennej pracujący w paśmie częstotliwości X używany jako radar obserwacji powierzchni lotniska w Bazie Lotniczej Logan (USA) w 1995 r.

Radar obserwacji powierzchni lotniska

Radar obserwacji powierzchni lotniska (SMR = Surface Movement Radar) jest obecnie najszerzej stosowanym naziemnym systemem nadzoru ruchu statków powietrznych i pojazdów. Jest to podstawowy radar, który wykrywa wszystkie poruszające się samoloty w drodze do startu lub od lądowania do terminala. Radary monitorujące lotnisko są często oznaczane skrótem ASDE - Airport Surface Detection Equipment.

Radar nadzorujący lotnisko zapewnia monitorowanie tych ruchów z bardzo dużą szybkością przesyłu danych. Antena jest często montowana bezpośrednio na wieży lotniskowej, co zapewnia dobry przegląd sytuacji. (Bardzo duże lotniska, takie jak to w Monachium, mają nawet drugą wieżę do celów nadzoru lotniska). Sprzęt radarowy różni się od klasycznego radaru tym, że musi pracować w warunkach bardzo silnych zakłóceń ze strony stałych celów, a także w innych pogarszających się warunkach. W tych fizycznie niekorzystnych warunkach często cierpi na tym jakość wyświetlanego obrazu.

Prędkość obrotowa anteny radaru ruchu powierzchniowego wynosi około jednego obrotu na sekundę. Wiele z tych radarów działa w zakresie częstotliwości pasma X i pasma K. Urządzenia pracujące w zakresie 92 - 96 GHz mają znacznie lepszą zdolność rozdzielczą. Radary te są jednak narażone na bardzo duże tłumienie spowodowane deszczem.

Rysunek 2: To samo lotnisko na wystawie, obecnie z ASDE-3 i połączeniami łącza danych.

Zastosowanie radaru pierwotnego oznacza, że nie ma możliwości identyfikacji wyświetlanych obiektów, a więc kontrolerzy dokonują identyfikacji wzrokowej (np. po prostu wyglądając przez okno). Jest to jeden z czynników, który prowadzi do zmniejszenia przepustowości lotniska przy słabej widoczności. Można temu zaradzić dzięki systemowi, który łączy radar wtórny z radarem nadzoru lotniska, a także wyposaża wszystkie pojazdy i urządzenia naziemne na lotnisku w transponder (patrz program ASDE-X). Radary nadzoru lotniska są wyposażone w interfejsy do innych radarów, takich jak radary podejścia lub radary wtórne. Sterowane przez procesor przetwarzanie danych oferuje możliwości alarmowania w sytuacjach niebezpiecznych, jak również identyfikację i wyświetlanie dodatkowych informacji do sygnału docelowego.

Oprócz radaru głównego, do identyfikacji znaków docelowych wykorzystuje się zwykle system łącza danych oparty na radarze wtórnym - Automatic Dependent Surveillance - Broadcast (ADS-B). System ten dekoduje również informacje SSR. Na rysunku obok pokazano samolot z odpowiednim adresem Mode-S. Informacje te mogą być nawet wykorzystane do przedstawienia numeru lotu/linii lotniczej.

Najnowocześniejsze systemy wykorzystują dużą liczbę odbiorników częstotliwości radaru wtórnego rozmieszczonych na całym lotnisku i określają dokładną lokalizację za pomocą multilateracji.