Радари за управлeниe на въздушното пространство
Gallerie of different ATC-Radars

Изображение 1: SRE-M7, типичен трасов радар. Произведено от германската компания DASA

Изображение 2: Летищен обзорен радар ASR-12 на Northrop/Grumman

Изображение 3: Радар за точен подход PAR-80, произведен от ITT
Радари за управлeниe на въздушното пространство
Радар за управлeниe на въздушното пространство (англ. Air Traffic Control Radar, ATC-Radar) е общ термин за всички радарни устройства, използвани за безопасност и контрол на въздушното движение както във военни, така и в граждански приложения. Съвкупността от организации, институции и предприятия, натоварени с такива задачи, се нарича система за управление на въздушното движение (УВД). Основните видове радари, използвани за различни задачи, свързани с управлението на въздушното движение, са следните:
- Трасови радари;
- Летищни обзорни радари;
- Радар за точен подход;
- Радарза наземно движение;
- Специални метеорологични радари.
Трасови радари
Трасовите радари (Изображение 1) са предназначени за наблюдение на въздушния трафик извън определените летищни зони. Трасовите радари обикновено работят в D-обхвата по класификацията на НАТО. Тези радари осигуряват наблюдението на трасетата на летателните средства над територията на страната, измерва пространствени параметри на въздухоплавателни средства, определят неговите координати, курс и скорост в сравнително голяма зона до 250 морски мили (450 км). Радарът за проследяване е първичен радар за наблюдение, комбиниран с вторичен радар за наблюдение.
Радари за наблюдение на летища
Радарът за наблюдение на летището (Изображение 2) е радар за контрол на подхода, който се използва за определяне на местоположението на въздухоплавателно средство и показване на неговата позиция в зоната на обслужване на летището. Такива радари обикновено работят в Е-диапазона и са в състояние надеждно да откриват и проследяват въздухоплавателни средства на височина до 25 000 фута (7 620 м) на разстояние 40 … 60 морски мили (75 … 110 км) от летището. Антените в този тип радари имат скорост на въртене най-малко 12 … 15 оборота в минута, което осигурява необходимата скорост на актуализиране на данните до 5 секунди. Съвременните летищни радари имат допълнителен метеорологичен канал, предназначен за откриване на опасни метеорологични условия.
Радари за точен подход
Контролираният от земята подход е режим на управление, при който въздухоплавателното средство може да кацне при лоши метеорологични условия. Пилотът се насочва от наземния контрол с помощта на радар за точен подход (PAR). Информацията за насочването се получава от оператора на радара и се предава на въздухоплавателното средство чрез гласова радиовръзка или компютърна връзка с въздухоплавателното средство. Тези радари работят обикновено в диапазона I.
Радари за контрол на наземното движение
Радари за наземно движение (Изображение 4) са предназначени за сканиране на повърхността в района на летището, определяне на местоположението на въздухоплавателни средства и наземни превозни средства и показването им на работните места на ръководителите на полети при лошо време. Тези радари работят в диапазони от I до K и използват свръхкратки сондиращи импулси, за да осигурят приемлива разделителна способност. Обхватът им е няколко километра или по-малко, а скоростта на антената - 60 оборота в минута.
Специални метеорологични радари
Метеорологичните радари играят важна роля в контрола на въздушното движение. Съществуват специални метеорологични радари, предназначени специално за безопасност на въздушното движение (например този, показан на Изображение 5).