Класификация на радиолокаторите в зависимост от предназначението им.
Тук са обобщени радиолокатори с различни конструкции и функционални принципи, които са класифицирани според предназначението им:

изтребителя
ракети
комплекси
наблюдение
приложения
материали

въздушна отбрана
изтребителя
на ракети
радар
на оръжията
въздушното движение
локационни комплекси
дение на летища
точен подход
наземно движение
радар
приложения
радар
материали

изтребителя
материали
Изображение 1: Класификация на радиолокаторите в зависимост от предназначението им.
Многофункционални радари
Многофункционалните радари (MFR MultiFunction Radar) винаги имат активни антени с фазирана решетка и позволяват на съвременните оръжейни системи да отговарят на масирани въздушни атаки със снаряди или ракети с много малки ефективни отразяващи зони в среда със значителна смущаваща сила. Такива радиолокатори трябва да бъдат оборудвани с голям брой канали за управление на огъня, които да позволяват едновременното съпровождане както на вражески, така и на отбраняващи се снаряди, както и сложни команди за курса на отбранителните ракети.
Активната и механично неподвижна антена с фазирана решетка се състои от плоски панели с масив от излъчващи елементи, захранвани от голям брой малки усилватели на мощност, изработени от полупроводников материал (GaAs), които излъчват променлив импулс на предаване и дават възможност за получаване на подробно радарно изображение. Типичната антенна решетка може да се състои от повече от 2 000 отделни излъчвателя и ако не се използва механично завъртане на антената, четири такива антенни решетки са разположени на 90° една от друга, за да осигурят пълен панорамен изглед.
Радар за проследяване на множество цели
Радарът за проследяване на много цели (MTTR) трябва да има следните характеристики:
- радарно наблюдение с широк обхват;
- радарни данни с бърза последователност от данни за нисколетящи цели;
- радарни данни с висока разделителна способност (за определяне на броя на въздухоплавателните средства в целевия модел);
- автоматично определяне на трите пространствени координати;
- едновременното проследяване на голям брой цели;
- интерфейси за предаване на данни към други системи.

Радари за контрол на въздушното движение
Радарите за контрол на въздушното движение се използват както за военни, така и за граждански цели. В допълнение към стационарното оборудване на летищата, на борда на съвременните самолети обикновено има многофункционален радар, който осигурява информация за времето, избягване на сблъсъци и навигационни задачи.

Трасови радиолокационни комплекси
Трасови радиолокационни радари обикновено работят в L-обхвата на разстояние до около 450 км. Те наблюдават въздушния трафик извън специалните зони на летищата.

Радари за наблюдение на летища
Радарите за наблюдение на въздушното движение (ASR) са необходими на ръководителите на полети, за да следят всички движения на въздушния трафик около летището и да гарантират, че непрекъснато нарастващият въздушен трафик се обслужва по безопасен, организиран и бърз начин. Обикновено радарите работят в S-обхвата на разстояние до 120 км.

Радар за точен подход
Радарът за точен подход (PAR) насочва самолета към летището за безопасно кацане дори при лоша видимост. С помощта на радара въздухоплавателните средства се откриват и съпровождат по време на фазата на крайния подход и кацане. Отклоненията от идеалната линия на подхода се предават на пилота по радиото като акустични команди или на автопилота като импулси за управление.

Радар за наземно движение (SMR)
При мъгла или лоша видимост радарите за наземно движение (SMR) на летището показват на екипажа на кулата цялото летище на екран. Благодарение на изключително кратките импулси на предаване в диапазона от наносекунди и много високата честота на предаване (X- до K-обхвата) тези радари могат да измерват дори най-късите разстояния с много висока разделителна способност.

Метеорологичен радар
Метеорологичните радари с малък и голям обсег на действие са първични радари с въртяща се антенна система.
По принцип метеорологичните радари са много важни за контрола на въздушното движение. Съществуват обаче и устройства, които са специално разработени за контрол на въздушното движение.

Радари за противовъздушна отбрана
Радарите за противовъздушна отбрана откриват цели на големи разстояния и измерват тяхната позиция, курс и скорост. Поради това максималният обсег на тези радари може да бъде 450 км (а често и повече!) с пълен 360-градусов обзор.
Снимка: TAFLIR на швейцарските военновъздушни сили

Радари за въздушно разузнаване за противовъздушна отбрана
Радарите за въздушно разузнаване се използват в системите за ранно предупреждение за откриване на приближаващи се вражески самолети и ракети на голямо разстояние. Само чрез навременно предупреждение на противовъздушната отбрана атаката може да бъде успешно отблъсната. Разузнаването на въздушното пространство на дадена страна обикновено се осигурява от система от свързани в мрежа стационарни радари за широка зона.
Снимка: AN/FPS 117 от Lockheed Martins

Радари за разузнаване на бойното поле
Задачата на радара за разузнаване на бойното поле е не само да открива ракети, но и да открива превозни средства и хора в непосредствена близост до воюващите части.
Снимка: BOR-A 550

Радар за артилерийско разузнаване
Радарът за артилерийско разузнаване открива балистичната траектория на вражеските снаряди и я използва за определяне на позицията на стрелящото оръдие, за да даде възможност за ефективен контраогън от страна на приятелската артилерия.
Снимка: COBRA (COunter-Battery RAdar)

Радар за контрол на изтребителя
Друга функция на разузнавателния радар е да насочва изтребител-прехващач към вражески самолет. За да провери неизвестен самолет, прехващачът се насочва към него чрез гласови команди или чрез предаване на данни. В самолета има и радар за търсене на цели, откриване на вражески самолети и насочване на оръжията. Това изисква радарът да притежава и характеристики на радар за проследяване на цели..
Снимка: Радар ECR 90 в носа на Eurofighter EF 2000

Радар за насочване на ракети
Rapier може да се използва за поразяване на въздушни цели на средна височина през деня и през нощта, както и при лоши метеорологични условия. Обхватът на засичане на радара е около 11,5 км. Управляемата ракета може да поразява цели на максимална дистанция от 6,8 км и на височина до 3000 метра над земята.
Снимка: Rapier

Радар на бойното поле
Радарите на армията обикновено имат по-малък обхват и са тясно специализирани за конкретни задачи. На военноморските кораби множеството специализирани радарни антени все по-често се заменят с многофункционални радари.
Снимка: Многофункционален радар «Variant» на военноморските сили

Насочване на ракети
Ракетният комплекс «Пейтриът» е мобилна система за противовъздушна отбрана на германската армия. Системата е разработена в средата на 60-те години на миналия век за защита от ракети и крилати ракети, а в днешно време се използва и срещу балистични ракети с малък обсег на действие.
Други граждански приложения
Радарното оборудване се използва навсякъде, където измерванията (или локализацията) трябва да се извършват от определено разстояние. По този начин в гражданския сектор се развиха широк спектър от приложения.

Радарно оборудване за контрол на трафика
Тези радари с непрекъснати вълни са наистина високоспециализирани. Те използват Доплеровата честота за измерване на скоростта и работят с много високи честоти на предаване в К-обхвата.
Снимка: Радар за наблюдение на трафика «Traffipax Speedophot»

Навигационни радари
Навигационните радари дават на капитана информация за позицията на кораба в тесен канал дори при много лоша видимост (типична английска мъгла).

Спирачен асистент с радар
Този насочен напред радар, монтиран в пътническите автомобили от луксозен клас, регистрира пътната обстановка на разстояние до 150 метра, поддържа подходяща дистанция от движещото се отпред превозно средство и при необходимост задейства аварийно спиране.

Наземен радар
Проникващият в земята радар (GPR) е геофизичен метод за изследване на земната повърхност с много висока разделителна способност.
Снимка: Радар за проникване в земята в действие
Изпитване на материали
Много специализирано радарно устройство може да се използва за проверка на материал за дефекти в материала или на специални контейнери за агресивни течности за нивото на напълване.