www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Basics

Jaký je rozdíl mezi primárním a sekundárním radarem?

Srovnávací charakteristiky

primární radar a

Hlavní charakteristikou primárních radarových zařízení je, že pracují s pasivním echosignálem. Vysílané vysokofrekvenční impulsy se od cíle odrážejí a poté jsou přijaty stejným radarovým zařízením. Přímou příčinou odraženého echo signálu je tedy sondážní signál vysílaný radarovým zařízením.

sekundární radar

Sekundární radarová zařízení pracují na jiném principu: aktivně reagují na vysílaný signál. Sekundární radarové zařízení rovněž vysílá sondážní signál, který se nazývá vyžádaný signál. Když tento signál dorazí k cíli, je přijat palubním aktivním transpondérem, kde je zpracován. Poté následuje vytvoření a vysílání signálu odpovědi na jiné frekvenci, který obsahuje zprávu odpovědi.

Oba typy systémů mají vzhledem k rozdílným konstrukčním principům své výhody i nevýhody. Primární radar tak poskytuje spolehlivé informace o úhlových souřadnicích, výšce a dosahu cíle. Současně může sekundární radar získávat další informace, například signály pro identifikaci země a výšky. Tato funkce je velmi užitečná, protože přesnost měření výšky pomocí leteckých výškoměrů je vyšší než u pozemních výškoměrů.

Všimněte si, že sekundární radar vyžaduje speciální vybavení na palubě. To však umožňuje výrazné snížení výkonu vysílače při zachování stejné hodnoty maximálního dosahu jako v případě primárního radaru. To lze snadno vysvětlit tím, že vyzářený výkon vstupuje do rovnice radaru spolu s dvojnásobkem dosahu k cíli v případě primárního radaru a jedním dosahem v případě sekundárního radaru:

Radarový vzorec

Obrázek 1: Kalibrační grafy přijímače, různé citlivosti primárního (PSR) a sekundárního (SSR) radarového přijímače

Obrázek 1: Kalibrační grafy přijímače, různé citlivosti primárního (PSR) a sekundárního (SSR) radarového přijímače

Přibližně můžeme předpokládat snížení výkonu vysílače o faktor 1000. To znamená, že v tomto případě lze použít jednodušší, kompaktnější a levnější vysílač. Přijímač může mít horší citlivost, protože výkon signálů aktivní odezvy je vyšší než výkon pasivní ozvěny. Ze stejného důvodu se však zvyšuje negativní vliv přijímaných signálů s bočním prolnutím. Z tohoto důvodu se při budování sekundárních radarů obvykle přijímají dodatečná opatření k potlačení bočních signálů.

Vzhledem k tomu, že vysílání a příjem probíhají na různých frekvencích, nedochází k pasivnímu rušení, a proto není potřeba žádný systém výběru pohyblivého cíle. Na druhou stranu při aktivním potlačení rušení není možná žádná změna frekvence. Specifické rušení vznikající při použití sekundárních radarových zařízení vede k potřebě dalších obvodových řešení.