www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Havan Topu Bataryası Tespit Radarı

Resim 1: Bir Havan Topu Bataryası Tespit radarının çalışma prensibi

Bir topçu atışı hedefe bir balistik yörünge üzerinden varır. Radar aygıtı iki anten çizgesi oluşturur ve bu çizgelerle yörünge üzerinde iki ayrı noktayı algılar.

Resim 1: Bir Havan Topu Bataryası Tespit radarının çalışma prensibi

Havan Topu Bataryası Tespit Radarı

Havan Topu Bataryası Tespit Radarı düşman havan topu atışlarının balistik yörüngesinin algılar ve buradan sağladığı bilgilerle düşman topçu bataryasının yerini belirler, topçu ünitelerinin karşı saldırı yapabilmesi için harita üzerinde düşman hedeflerinin noktasal koordinatlarını çok hızlı bir şekilde sağlar. Sistem istenen sektördeki ufku saniyede birkaç defa elektronik yöntemle tarar, fırlatılmış hedefleri algılar ve otomatik izlemeye alır, ardından balistik yörüngesini hesaplar. Bundan sonra düşman topçu bataryasının koordinatlarını ve yüksekliğini operatöre aktarır.

Radarın topçu atışının büyüklüğünü kestirebilmesi ve hızını doğrudan ölçebilmesi için sadece iki nokta yeterlidir. Böylece balistik yörüngenin tamamı, düşmanın atış noktası ve karşı atış için vuruş noktası da hesaplanabilir. Ölçüm noktası sayısının artışı ile daha doğru sonuçlar alınır.