Вертикальні висоти, Терміни та визначення
- Геоїд – фігура Землі, утворена поверхнею, яка співпадає із поверхнею Світового океану у стані повного спокою і рівноваги та продовженої під материками. Це неправильна, але гладка поверхня.
- Висота геоїду – висота поверхні геоїду над поверхнею земного еліпсоїду (в системі координат WGS-84) по нормалі до нього у даній точці.
- Ортометрична висота – висота точки, що знаходиться на фізичній поверхні Землі, над (під) поверхнею геоїду. Вимірюється вздовж лінії, яка проходить через точку на поверхні Землі і точку на поверхні геоїду по нормалі до поверхні земного еліпсоїду. Ця висота зазвичай вказується на географічних мапах при позначенні рельєфу.
- Ортометрична висота (об’єкту над поверхнею Землі)* – висота літального апарату над (під) геоїдом. Вимірюється вздовж лінії, що проходить через точку, в якій знаходиться літальний апарат, і точку на поверхні геоїду по нормалі до поверхні земного еліпсоїду.
- Геодезична висота – висота точки, яка знаходиться на фізичній поверхні Землі, над (під) поверхнею земного еліпсоїда. Вимірюється вздовж лінії, що проходить через дану точку на земній поверхні по нормалі до поверхні земного еліпсоїду.

(над геоїдом)
(над Землею)
Рисунок 1. До пояснення основних термінів, що визначають систему висот

(над геоїдом)
(над Землею)
Рисунок 1. До пояснення основних термінів, що визначають систему висот
- Геодезична висота (об’єкта над поверхнею Землі)* – висота літального апарату над (під) поверхнею земного еліпсоїда. Вимірюється вздовж лінії, що проходить через точку, в якій знаходиться літальний апарат, по нормалі до поверхні земного еліпсоїда.
- Барометрична висота – висота літального апарату над рівнем Світового океану (над геоїдом) у стандартній атмосфері.
- Фактична висота – дійсна висота літального апарату над рівнем Світового океану (над геоїдом).
- Системна висота – висота над поверхнею геоїду, значення якої відображається на багатофункціональному блоці керування та відображення літального апарату. Системна висота є наближенням фактичної висоти.
Для вказання на джерело вимірювання висоти використовуються доповнюючі слова:
- «барометрична» – що означає, що висота виміряна за допомогою засобів, які знаходяться на борту літального апарату;
- «барометрична-інерційна» – висота отримана за допомогою інерційної навігаційної системи; при цьому для отримання оптимальної оцінки висоти використовуються значення барометричної висоти та значення вертикального прискорення;
- GPS –означає, що висота отримана від приймача системи супутникової навігації (наприклад, GPS, GLONASS, Galileo).
Висота над поверхнею землі. Висота літального апарату над поверхнею землі (вертикальна дальність) – вертикальна відстань між літальним апаратом і точкою на землі прямо під ним. Ця відстань дорівнює різниці між ортометричною висотою (літального апарату) та ортометричною висотою (точки на поверхні землі).
Висота над ціллю – висота літального апарату над ціллю (вертикальна дальність цілі), вертикальна відстань між літальним апаратом і ціллю або точкою прицілювання над рівнем моря.
Примітка* У україномовній літературі вертикальна відстань від поверхні геоїду має назву «висота», незалежно від того, чи знаходиться шукана точка на поверхні Землі чи над нею. У англомовній літературі в цих випадках можуть використовуватися два різні слова: «height» коли йдеться про точку, яка знаходиться на поверхні Землі, «altitude» коли йдеться про повітряний об’єкт. Втім, це правило не є суворим і вказані терміни можуть використовуватися не тільки в значеннях, наведених вище. Так, наприклад, радіолокаційний висотомір, призначений для вимірювання висоти повітряних цілей, має назву «heigthfinder».