www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Podstawy radiolokacji

Pomiar kąta elewacji

P   (0°)
W
P
Z
R
horyzont

Rysunek 1: Definicja kąta elewacji

P   (0°)
W
P
Z
R
horyzont

Rysunek 1: Definicja kąta elewacji

Graficzny kąt elewacji pokazuje leżący wiatr różany z narysowanymi kierunkami na północ, Wschód, południe, zachód. Ta róża wiatrów oznacza dwuwymiarową płaszczyznę. Trzeci wymiar to trójkąt pionowy, który symbolizuje kąt elewacji. Ten trójkąt z punktem narożnym w środku róży kompasu przecina dwuwymiarową płaszczyznę pionowo. Część poniżej róży wiatrów wskazuje ujemne kąty elewacji, większa część powyżej nich dodatnie kąty elewacji.
P   (0°)
W
P
Z
R
kąt elewacji
horyzont

Rysunek 1: Definicja kąta elewacji

Pomiar kąta elewacji

W przeciwieństwie do kąta bocznego, kąt elewacji jest kątem pionowym. Kierunek odniesienia, kąt nachylenia 0°, to pozioma linia w kierunku propagacji, rozpoczynająca się od anteny. Kąt elewacji jest zazwyczaj wskazywany przez grecką literę ε (Epsilon).

Kąt elewacji jest liczony dodatnio powyżej horyzontu (kąt elewacji 0°), ujemnie poniżej horyzontu. Angielski termin „kąt elewacji“ to Elevation (El).

Kąt elewacji jest mierzony poprzez mechaniczne lub elektroniczne obracanie wykresu anteny w kształcie wąskiego wentylatora w kącie elewacji. Kąt elewacji jest odczytywany z aktualnego położenia na schemacie anteny. W pierwszych dniach rozwoju radaru zadanie to było wykonywane przez specjalny sprzęt radarowy zwany wysokościomierzami, który obliczał wysokość lotu na podstawie zmierzonego kąta elewacji i zmierzonej odległości. Wraz z radarem panoramicznym można było opracować trójwymiarową sytuację powietrzną.

Obecnie, w obronie powietrznej, sytuacja ta jest automatycznie tworzona przez radar 3D. Kąt elewacji jest mierzony poprzez elektroniczne obracanie schematu anteny odbiorczej. W kontroli ruchu lotniczego kąt nachylenia mierzony jest tylko za pomocą precyzyjnego radaru podejścia i lądowania. Wysokość nad poziomem morza jest transmitowana przez radar wtórny w radarze 2D dla rozpoznania przestrzeni powietrznej w kontroli ruchu lotniczego.