Физически основи на радиолокацията

Изображение 1: Принципът на радиолокацията

Изображение 1: Принципът на радиолокацията
Физически основи на радиолокацията
Принципът на действие на радиолокаторите е лесно разбираем, но теоретичните основи са по-сложни. Все пак, именно разбирането на теоретичните основи създава база за ефикасното използване на радиолокационните станции. Създаването, експлоатирането и поддържането на радиолокатори обхваща много технически области, такива като строителни работи, тежко машиностроене и електротехника, свръхвисокочестотна (СВЧ) техника с голяма мощност, перспективни методи за обработка на високоскоростни сигнали и обработка на данни. Голямо важност тук имат някои природни закони.
Измерването на обхвата или на дистанцията става възможно поради свойствата на излъчената електромагнитна енергия.
- Отражение на електромагнитните вълни
Електромагнитните вълни се отразяват когато достигнат електропроводима повърхност на обект. Ако тези отразени вълни се приемат отново в мястото на тяхното излъчване, това ще означава, че по пътя на тяхното разпространение те са срещнали препятсвтие.
- Електромагнитните вълни се разпространяват във въздуха с постоянна скорост,
приблизително равна на скоростта на светлината във вакуум,
- 300,000 километра в секунда или
- 186,000 сухопътни мили в секунда или
- 162,000 морски мили в секунда.
- Традиционно се предполага, че тези електромагнитни вълни се разпространяват по права линия в пространството, като това може слабо да се изменя в зависимост от атмосферните и метеорологичните условия. Чрез използването на специални радарни антени тази енергия може да бъде фокусирана в желаната посока (направление). Така може да бъде измерено направлението (по азимут и по ъгъл на място) на обектите, които отразяват.
Тези принципи могат да бъдат реализирани в радиолокационната система, и да позволят да се определи дистанцията (разстоянието) и посоката(направлението), както и височината на обекта, който отразява.
(Ефектите породени от атмосферата и метеорологичните условия върху излъчваната енергия ще се дикутират по късно;. но за конретното обсъждане за намирането на разстоянието и направлението тези влияния ще бъдат игнорирани.
Предимства
Радиолокаторите притежават множество предимства в сравнение с опита за визуално наблюдение:
- Радиолокаторът е в състояние да работи и през деня и през нощта, при осветеност или тъмнина на голяма дистанция;
- Радиолокаторът е в състояние да работи при всякакви метеорологични условия, в мъгла и дъжд, дори може да прониква в стени или слоеве от сняг;
- Радиолокаторът има много широко покритие (обзор); има възможност да наблюдава цялата полусфера;
- Радиолокаторът открива и следи движещи се обекти, възможно е получаване на изображения с висока разделителна способност, което води до възможност за разпознаване на обекти;
- Радиолокаторът може да работи автономно, 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.