www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Laboratuar ekipmanları

Birincil Radar Eğitim Seti

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Birincil Radar Eğitim Setinin sistem bileşenleri

Birincil Radar Eğitim Setinin sistem bileşenleri
(Büyütmek için tıklayınız: 900·600 piksel = 45 kByte)

Resim 1: Birincil Radar Eğitim Setinin sistem bileşenleri

Teknik veriler
Frekans çalışma aralığı: 2,4 … 2,7 GHz (S-bandı)
Ortalama güç:
Görüntülenebilir menzil: 150 m
Menzil çözünürlüğü: 1,5 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:

Birincil Radar Eğitim Seti

Birincil Radar Eğitim Seti Intersoft Electronics (Olen, Belçika) ve Köster Systemtechnik GmbH (Iserlohn, Almanya) firmalarının işbirliği ile geliştirilmiş bir etkileşimli (interactive) eğitim sisteminin parçasıdır.

Bu sistem bir sınıfta bile kullanılmaya uygun gerçek bir radar eğitim ve alıştırma setidir. Bu set uluslar arası kullanıma açık arasındaki ISM (Industry, Science and Medical) denilen, keza standart WLAN içinde kullanılan serbest frekans bandını kullanır. Gösterim amaçlı olarak bu sistemle faz kodlanmış gönderim işaretlerine darbe sıkıştırma tekniği uygulanarak çok küçük gönderim gücüyle bile uzun menziller elde edilebilmektedir.

Radar işlevlerinin tümü bir dizüstü bilgisayardaki kullanıcı arayüzü vasıtasıyla denetlenebilir. Yazılım sayesinde, radar parametreleri kolayca değiştirilebilmekte ve ardından meydana gelen değişiklikler dizüstü bilgisayar ekranında çizilen A-ekran veya B-ekranda doğrudan izlenebilmektedir. Örneğin, gönderim darbesinin genişliği 20 nano saniyeden 0,5 mikro saniyeye kadar kademeli olarak arttırılabilmektedir. Alınan işaretlin bir temiz dikdörtgen darbe olmasını sağlamak amacıyla, alıcı aygıtının bant genişliği gönderilen darbenin genişliğinden bağımsız olarak ayarlanabilmektedir. Böylece bu eğitim seti sayesinde gönderilen darbenin genişliği ve gerekli alıcı bant genişliği arasındaki ilişki kolayca kavranabilmektedir.

Radar antenleri ya el ile kumanda edilirler ya da bir belirli senaryoya uygun olarak otomatik olarak dönerler ve inip kalkarlar. Radar resmi A- veya B-ekranda anında görüntülenir ve yorumlanır. Sistem, radar ışınlarının duvarlardan geçebilmesi nedeniyle (hatta genelde WLAN ağ uygulamalarında olduğu gibi) küçük dersliklerde bile kullanılabilmeye uygundur.


Resim 2: Hedef işaretlerinin fotoğrafı ekranda görülüyor.

Hedef işaretlerinin fotoğrafı ekranda görülüyor.
(Büyütmek için tıklayınız: 900·350 pikseli = 42 kByte)
Resim 2: Hedef işaretlerinin fotoğrafı ekranda görülüyor.


Resim 3: Birincil Radar Eğitim Setinin blok şeması

Birincil Radar Eğitim Setinin blok şeması
(Büyütmek için tıklayınız: 900·350 piksel = 47 kByte)
Resim 3: Birincil Radar Eğitim Setinin blok şeması

Saha uygulamalarında, aygıt örneğin bir cadde kenarına kurulabilir ve caddedeki taşıt trafiği ve hatta yayalar bile ekranda izlenebilir. Bu aygıtla Doppler-ikilemini;değişik kör hızlar (blind velocity) uygulayarak canlandırmak ve hedeflenen darbe tekrarlama frekansında yada gönderim frekanslarında yapılan değişikliklerinin etkisini gözlemek mümkündür.