www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Laboratuar ekipmanları

Skyradar Basic II

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Skyradar Basic II – Bir FMCW eğitim radarı

Resim 1: Skyradar Basic II – Bir FMCW eğitim radarı

Teknik veriler
Frekans çalışma aralığı: 24 … 24,25 GHz
(K-bandı)
Ortalama güç: 4 mW
Görüntülenebilir menzil: > 300 m
Menzil çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
MTBCF:
MTTR:

Skyradar Basic II

Skyradar Basic II müşteri tarafından istenen konulara göre özel olarak hazırlanmış bir FMCW eğitim radarıdır. Bu radar üçayaklı bir kamera sehpası üzerine yerleştirilmiş 60 cm çapında bir standart uydu anteni kullanır. Anten altındaki siyah kutuda bulunan ST200 kontrol devresi bir USB portu üzerinden bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara bağlanabilir. Parabol yansıtıcının odak noktasında bulunan K-MC1 alıcı-verici K-bandında işaretleri alır ve gönderir. Parabol yansıtıcı eni yaklaşık 2° keskinlikte bir kalem demet ile ışıma yapar. FMCW radarı bu demetle 200 m menzildeki hedefleri belirleyebilir ve hızlarını ölçebilir. Bu sırada harcadığı enerji oldukça düşüktür (Bir cep telefonundan çok daha da az!).

Skyradar Basic II üç farklı modda kullanılabilir:

  1. CW (Sürekli Dalga)
    Bu modda gönderim frekansı değiştirilmez (modüle edilmez) ve sadece radyal hız için Doppler frekansı ölçülebilir.
  2. FMCW (Frekans Modüleli Sürekli Dalga)
    Bu modda hem radyal hızı hem de menzili ölçmek için taşıyıcı frekans ilaveten bir özel işaretle (üçgen veya testere dişi biçimli) modüle edilir. Böylece işaretlin yükselen-düşen kenarının dikliği ile hem doğruluğu şüpheye yer bırakmayan ulaşılabilir azami menzil hem de menzil çözünürlüğü arasındaki ilişkiyi gösterebilmek için işaret biçimi kullanıcı tarafından seçilebilir. Farklı çalıştırma modlarındaki ölçümlerde enerji kısıtlaması yüzünden azami menzilden fazla menzildeki ölçümlerin belirsizliği görüntülenebilir.
  3. FSK (Frekans Kaydırmalı Anahtarlamalı)
    Frekans Kaydırmalı Anahtarlamalı modda gönderim frekansı iki değer arasında anahtarlanır. Bu modda menzil ve radyal hız eşzamanlı ve çok hassas ölçülebilir. Bu mod, ölçümlerin her iki gönderim frekansları arasındaki faz farkına dayanarak yapılması nedeniyle yalnızca yakın menzilde kullanılabilir. Sinüs dalgasının periyodik oluşu nedeniyle menzilde birkaç metreyi bulabilen ölçüm belirsizlikleri söz konusudur.

Gönderim enerjisinin çok kuvvetli olması nedeniyle anten birden fazla sayıda birbirine yakın hedeflerden birine yönlendirebilir. Sonuçlar, daha sonra örneğin bir seminerde incelenmek üzere kaydedilebilir.

Cihazın pazarlaması Köster Systemtechnik üzerinden yürütülmektedir. Her bir eğitim radarıyla konuya uygun özel eğitim materyali birlikte verilmektedir. Sağlanan alıştırma materyalleri öğrencilere kendi teknik deneyimlerine dayanarak FMCW radar teknolojisinde çok geniş bir alanda pratik yapmalarına imkân sağlamaktadır.