www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Laboratuar ekipmanları

Bir Sürekli-Radar için Eğitim Seti, ST100 Starterkit

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Dikey düzlemde farklı kuvvette demet genişliğine sahip muhtelif alıcı-vericiler: 1. K–LC1a, 2. K–LC3 ve 3. K–MC1

Resim 1: Dikey düzlemde farklı kuvvette demet genişliğine sahip muhtelif alıcı-vericiler:

  1. K–LC1a (yaklaşık 34°)
  2. K–LC3 (yaklaşık 132°)
  3. K–MC1 (yaklaşık 12°)
Teknik veriler
Frekans çalışma aralığı: 24 … 24,5 GHz
(K-bandı)
Ortalama güç: 4 mW
Görüntülenebilir menzil: 10 m … >200 m
Menzil çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
MTBCF:
MTTR:

Bir Sürekli-Radar için Eğitim Seti, ST100 Starterkit

ST100 Eğitim Seti bir Sürekli-Dalga Radarının (Continuous-Wave Radar) bütün işlevlerini eksiksiz yerine getirebilen ve ana baskılı devresi alınan işaretlerinin değerlendirilmesi için hem bir aktif antene, hem de bir USB-1 kablosu ile bir bilgisayara, bir basit K-bant alıcı-vericiye (K-LA1) bağlanabilen bir laboratuar sistemidir. Aygıtın satıcısı RFbeam Microwave GmbH (İsviçre) firmasıdır. ST100 Eğitim Seti Doppler radar alanında deneyim kazanabilmeniz için çok uygundur ve ek olarak temin edilebilen bir alıcı-verici (transceiver) ile bu seti farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz.

Doppler frekansları en fazla 16 kHz a kadar olan bölgede beklendiğinden (bu yaklaşık 360 km/saat bir radyal hıza karşılık geliyor) ana baskılı devrenin beyni akustik için geliştirilmiş bir stereo işlemcidir. Bu devre 16–bit çözünürlüklü bir sayısal çıkış işaretini USB-1 kablosu üzerinden bilgisayara aktarabilen iki adet gürültüden arınmış analog-sayısal dönüştürücü ile donatılmıştır. Eşzamanlı algılayıcı (synchronous dedector)- ve I&Q- çıkışının bağlanabildiği bir alıcı-vericinin olduğu iki adet bağımsız kanalla genlik ve faz açılarının ölçümlemesi yapılabilmektedir.

Yazılım bu işaretleri bilgisayar ekranında (biri işaretli zamanın bir işlevi, diğeri işaretli frekansın bir işlevi olmak üzere) iki çizgeyle görüntüler. İleriki bir zamanda örnek ölçüm sonuçlarının görüntülenmesi (playback) amacıyla alınan işaretler baskılı devreye kaydedilebilir. Bu özelliği ST100 eğitim setini dersin anlatımı sırasında sahadan gelen sonuçların sınıfta ayrıca bir defa daha araştırılmasına imkân tanıması açısından oldukça ilgi çekici kılmaktadır.

LabView yazılımının kullanıldığı ST100 aygıtı ile işaretleri kullanımınıza uygun olarak, örneğin güvenlik tekniği, hazırlamak mümkündür. Bu, örneğin en basitinden Doppler radarla her hareketi bildiren bir uzay gözetim (space surveillance) uygulaması olabilir. Keza, iki ST100 seti ve keskin ışıma demetli parçalı antene (patch antenna) sahip bir alıcı-vericiyle karmaşık uygulamalarda yapılabilir. Buna örnek olarak uçuş güvenliği amacıyla çok uzaklardan başlayıp 100 m ye kadar ki menziller için frekansı kolayca kaydırılarak çalıştırılan bir bistatik bariyer radar uygulamasını gösterebiliriz. Burada çevrede herhangi bir değişiklik olmasa dahi bir işaret alınabilir. Fakat 1. Fresnel zonunda alınan işaretde bir kuvvetli dalgalanmaya yol açan her bir sızma girişi alım işaretini değiştirir.

Alıcı-vericinin parçalı anteni genellikle bir alım anteni yanında bir gönderim anteninden meydana gelmektedir. Bazı modellerde her iki alım kanalı arasındaki bir faz açısı değerlendirmesini yapabilmek amacıyla alım anteni iki kısma ayrılmıştır ve böylece yazılımla bir yön tayini de yapmak mümkün olabilmektedir.

Resim 2: Eğitim Seti ana baskılı devresi (resimdeki bazı parçalar üzerine farenizi getirdiğinizde o parçaya ait açıklamayı görebilirsiniz)

X1 X2 X3 X4 X5 X6 Sel PCM2904 5V DC/DC Mux Mux 4opv 2opv conv q1

Resim 2: Eğitim Seti ana baskılı devresi (resimdeki bazı parçalar üzerine farenizi getirdiğinizde o parçaya ait açıklamayı görebilirsiniz) Üretim bilgileri