www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

SCR-270

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: SCR-270

Rysunek 1: SCR-270

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 104 … 112 MHz
(pasma VHF)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 621 Hz
Szerokość impulsu (τ): 15 - 40 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 100 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 250 stat. miles (≙ 400 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania: 4 stat. miles, 2°
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

SCR-270

SCR-270 (skrót od: Signal Corps Radio model 270) to bardzo wczesny przenośny radar obrony powietrznej dalekiego zasięgu, który nominalnie pracował na częstotliwości 106 MHz (długość fali 2,83 m). Był to jeden z pierwszych mobilnych radarów dalekiego zasięgu, a sygnały radarowe wyświetlał na wskaźniku typu „A“. Opracowany pod koniec lat 30. XX wieku, był używany przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. Anteny wersji stacjonarnej (zwanej SCR-271) były zamontowane na wieżyczce.

Nadajnik został opracowany przez firmę Westinghouse i był to samosilny oscylator mocy z dwiema triodami.

Cały system był przemieszczany przez 6 pojazdów, z których największy miał wymiary 9,25 m × 3 m × 2,43 m. Jego masa całkowita wynosiła 46,5 tony, a objętość transportowa 326 m³. Radar był gotowy do pracy na transportach około 6 godzin po przybyciu na nową pozycję. Załoga składała się z 7 osób. Do obsługi radaru i jego urządzeń komunikacyjnych w systemie zmianowym przez całą dobę potrzebnych było około 50 osób. Wymaganą moc elektryczną 15,5 kW zapewniał generator o mocy 25 kVA typu PE-74, napędzany silnikiem benzynowym. Jego zużycie wynosiło około 15,2 litra benzyny premium na godzinę.

Radar ten znany jest również jako Pearl Harbor Radar, ponieważ wcześnie wykrył japońskich napastników zbliżających się do Pearl Harbor podczas II wojny światowej. Załoga stanowiska dowodzenia nie rozpoznała jednak treści i znaczenia sygnałów radarowych i uznała, że jest to fałszywy alarm ze względu na nietypową wielkość sygnału echa.

Galeria zdjęć SCR-270

Rysunek 2: Instalacja stała SR-271-D

Źródła: