www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

ASR 8

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: ASR 8 jako urządzenie treningowe na wieży ASR 4.

Rysunek 1: ASR 8 jako urządzenie treningowe na wieży ASR 4.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2 700 - 2 900 MHz
pasma S
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ): 0,6 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu: 700 - 1200 Hz 
Moc impulsowa: 1,4 MW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 60 NM (≙ 111 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 12,5 rpm
MTBCF:
MTTR:

ASR 8

ASR 8 jest przenośnym, półprzewodnikowym, zdalnie sterowanym, dwukanałowym radarem kontroli ruchu lotniczego o zróżnicowanej częstotliwości, przeznaczonym do stosowania w każdych warunkach pogodowych. Oznaczenie wojskowe to AN/GPN-20.

Radar wykorzystuje antenę z dwoma wzorami anten (wysoka i niska wiązka) zamontowaną na wieży z ramą stalową. Radar podaje zasięg i kąt boczny samolotu w promieniu 60 mil morskich. Sygnały echa są wyświetlane na wizualnych wyświetlaczach w ośrodku radarowej kontroli zbliżania (RAPCON) i umożliwiają kontrolę przestrzeni powietrznej wokół lotniska. ASR 8 wykorzystywał klistron jako wzmacniacz dużej mocy, zasilany napięciem 79 kV i prądem 40 A. Minimalna odległość między dwiema częstotliwościami roboczymi wynosiła 60 MHz.

ASR 8 jest nadal radarem analogowym i był poprzednikiem ASR 9. Jest to radar przestarzały, nie ma już części zamiennych i nie był w stanie przekazywać swoich danych do systemów automatycznych. Nie ma w nim kanału pogodowego.

Siły Powietrzne USA używały zmodyfikowanej wersji ASR 8 z magnetronem jako generatorem wysokiej częstotliwości i niezbędnymi blokami pomocniczymi. Magnetron był automatycznie dostrajany do częstotliwości odbiornika za pomocą AFC.