www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Tesla RP-3F

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Zdjęcie z broszury reklamowej radaru RP-3F (a także jedyne znane zdjęcie radaru). Źródło: Patrik Trnčák

Rysunek 1: Zdjęcie z broszury reklamowej radaru RP-3F (a także jedyne znane zdjęcie radaru). Źródło: Patrik Trnčák

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 9250 − 9450 MHz
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ): 0,45 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 150 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 20 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: β= 0,8°; ε= 0,6°
Schwenkwinkel: β= ±15°; ε= -1° … +9°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

Tesla RP-3F

Historia czeskiej techniki radarowej

Eksperymenty z budową pierwszych wojskowych, a później cywilnych radarów kontroli ruchu lotniczego rozpoczęły się w ówczesnej Republice Czechosłowackiej już w latach 50. ubiegłego wieku. Jednym z pierwszych radarów kontroli powietrznej był RL-1, który został zainstalowany na lotnisku w Pradze pod koniec lat 50. Pierwszy połączony system radarowy kontroli ruchu lotniczego nosił nazwę RP2/RL-2 i składał się z radaru precyzyjnego podejścia oraz radaru nadzorowania przestrzeni powietrznej (ASR). W pierwszej połowie lat 60. firma Tesla rozpoczęła w Pardubicach produkcję systemów radarowych kontroli ruchu lotniczego. Wyprodukowano tam znane radary precyzyjnego podejścia, takie jak RP-3F, 3G, 4G i 5G, które zainstalowano na wielu lotniskach na terenie byłego Związku Radzieckiego oraz w innych krajach, takich jak Węgry, Rumunia i Korea.

Radary te spełniają normy ICAO i mogą pracować w trudnych warunkach atmosferycznych (silne wiatry, zimno). W latach 1966-1992 wyprodukowano ponad 360 egzemplarzy serii od RP-3F do RP-5G. Niektóre z tych radarów nadal działają na lotniskach rosyjskich, ukraińskich, estońskich i rumuńskich.

Radary zwiadowcze były budowane z myślą o eksploatacji głównie przez Czechosłowację i Armię Czechosłowacką. Niektóre z tych radarów RL-41, RL-42, RL-61 i RL-64 pracują na czeskich lotniskach.

Systemy radarów łączonego podejścia (TAR i PAR) były wykorzystywane głównie do celów wojskowych. Należą do nich takie serie jak RPL-2, RPL-4 i RPL-5. System typu RPL-5E był eksportowany do Rosji i na Ukrainę w latach 80. i 90.

Po 1994 r. Grupa Tesla została podzielona na mniejsze spółki, które kontynuują produkcję lub naprawę systemów radarowych. Są to następujące firmy:

Galeria zdjęć

Rysunek 2: Radar RL-41