www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

RP-3F

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: Снимка от рекламна брошура за радара RP-3F (и единствената известна снимка на радара). Източник: Патрик Трънчак

Изображение 1: Снимка от рекламна брошура за радара RP-3F (и единствената известна снимка на радара). Източник: Патрик Трънчак

Тактико-технически характеристики
носеща честота: 9250 − 9450 МHz
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ): 0,45 µs
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност: 150 кВт
средна мощност:
инструментален обхват: 20 км
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча: β= 0,8°; ε= 0,6°
въртящ ъгъл: β= ±15°; ε= -1° … +9°
необходим брой импулси от целта:
MTBCF:
MTTR:

Радар за прецизен подход от TESLA / Pardubice.

История на чешката радарна технология

Още през 50-те години на миналия век в тогавашната Чехословашка република започват опити за разработване на първите военни, а по-късно и граждански радарни системи за контрол на въздушното движение. Един от първите радари за наблюдение на въздушното пространство е RL-1, инсталиран на летището в Прага към края на 50-те години на миналия век. Първата комбинирана радарна система за контрол на въздушното движение се нарича RP2/RL-2 и се състои от радар за прецизен подход и радар за наблюдение на въздушното пространство (ASR). От първата половина на 60-те години на миналия век Tesla започва да произвежда радарни системи за контрол на въздушното движение в Пардубице. Добре познатите радари за прецизен подход, като RP-3F, 3G, 4G и 5G, са произведени там и инсталирани на няколко летища в бившия Съветски съюз и в други страни като Унгария, Румъния и Корея.

Тези радари отговарят на стандартите на ИКАО и могат да работят при тежки метеорологични условия (силен вятър, студ). Между 1966 и 1992 г. са произведени над 360 единици от сериите RP-3F до RP-5G. Някои от тези радари все още работят на руски, украински, естонски и румънски летища.

Радарите за наблюдение на въздушното пространство са създадени за експлоатация предимно за Чехословакия и Чехословашката армия. Някои от тези радари, RL-41, RL-42, RL-61 и RL-64 са в експлоатация на чешките летища.

Радарните системи за комбиниран подход (TAR и PAR) се използват главно за военни цели. Те включват серии като RPL-2, RPL-4 и RPL-5. Системата тип RPL-5E е изнесена за Русия и Украйна през 80-те и 90-те години на миналия век.

След 1994 г. Tesla Group е разделена на по-малки компании, които продължават да произвеждат или ремонтират радарни системи. Тези компании са:

Галерия със снимки

Изображение 2: Радар RL-41