www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

MPR

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
MPR

Resim 1: MPR anteni

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: E/F-Bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı: 4 ms
Darbe Tekrarlama Frekansı: 250 Hz
Gönderim Darbe Genişliği: 4 µs
Alım Süresi: 3132 µs
Ölü Süre: 800 µs
Darbe Gücü: 20 MW a kadar
Ortalama Güç: 40 kW a kadar
Görüntülenebilir Menzil: 480 km
Menzil Çözünürlüğü: 600 m
Hassasiyet:  
Işın demet açısı: 0,42°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: 3
Anten Dönüş Adedi 10 s
MTBCF:  
MTTR:  

MPR

Medium Power Radar [Orta Güçlü Radar] (Yapım yılı: 1969 - 1973)

1979 yılında bir sayısal parazit koruma sistemi ve radom mahfaza ile donatıldı. 1982 yılında yürüyen dalga tüpleri katıhal YF-ön yükselticilerle değiştirildi.

MPR yere sabit bir radardır. Bileşenleri tek tek bir bina içerisinde ayrı katlara yerleştirilmiştir. Almanya’da bu radarlardan altı adet vardır ve hepsi benzer yapıda monte edilmişlerdir. Bu radarlar çift gönderici bulunur.

Yüksek güçlü bir klistron E/F-bandında çıkış gücü maksimum 20 MW olan darbeler üretir. Bu gönderici katı bir carcinotron (ters dalga tüpü) tarafından iki yükselteç kademesi üzerinden sürülür.

Gönderim darbeleri antende bulunan 34 adet boynuz besleyiciye dağılır ve buralardan gönderilir. 34 adet besleme boynuzunun tamamında birer polarizör bulunur. Bu sayede gönderim enerjisinin doğrusal, sağa- veya sola dairesel bir ışıması sağlanır. Gönderim sırasında bir kosekant-kare ışıma diyagramı kullanılır, alım sırasında ise daha fazla sayıda hat eklenir ve 12 lobdan oluşan yükseklik açısı yönünde kademeli bir diyagram meydana gelir. 12 adet lobun bir araya gelmesi ile oluşan bu diyagram yine kosekant-kare biçimindedir. Bu sayede, azimut- ve menzil bilgilerine ilaveten, 12 adet bağımsız demete ait yükseklik bilgileri de elde edilir.

Dubleks cihazı, YF-ön yükseltici ve 1. karıştırıcı kademesi üzerinden, sinyal 1.ara frekans karıştırıcısında 150 MHz e ve ardından 2. ara frekans karıştırıcısında 30 MHz e iner. Sadece daha altta bulunan dört kanal YF-ön yükselticileri ile donatılmışlardır. Ara frekans sinyali antenden alıcıya düşük güçlü doğrudan bir bağlantı üzerinden aktarılır. Gürültü karşı koruma önlemleri olarak ara frekans seviyesinde Dicke-Fix prensibi kullanılır.

13.kanal (SLB) istenmeyen yan lob yansımalarının bastırılması için kullanılır.

Alım evresinde iki sinyal hattı, parazitsiz (CFAR-hattı) ve genliğe-bağlı sinyal kanalı (LOG-hattı) paralel çalışır.

Hedefe ait veriler analog/sayısal dönüştürümün ardından işlenmek üzere hedef işleme postasına aktarılır.

MPR