www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

RUS-1

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: RUS-1, położenie odbiornika

Rysunek 1: RUS-1, położenie odbiornika

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 75 … 83 MHz
(pasma HF)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia: 300 W
Zasięg instrumentalny: 35 … 50 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 60°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

RUS-1

RUS-1 (skrót od: Radio Ulavlitel Samoljotov, kir.: РадиоУлавливатель Самолетов, w przybliżeniu: „Radiowy Łapacz Samolotów“), zwany również „Reven“ («Ревень»), był pierwszą próbą zlokalizowania samolotu przez wojska byłego Związku Radzieckiego za pomocą fal elektromagnetycznych. Został on opracowany przez Instytut Badań Naukowych i Testów Łączności Armii Czerwonej. (Kyr.: Научный исследовательско испытательный институт связи Красной Армии). Producentem było Laboratorium Pomiarów Elektrofizycznych (cyrylicą: Лаборатория Электрофизических Измерений, ЛЭФИ) w Mińsku.

W 1938 r. radzieccy technicy mogli przekazać żołnierzom pierwszy radar, gotowy do użycia. Do 1940 r. przekazano wojskom łącznie 45 radarów. Radar przeszedł swoją pierwszą próbę na froncie fińskim zimą 1939/40 roku.

RUS-1 był prostym bistatycznym radarem o fali ciągłej, podobnym w konstrukcji do eksperymentów przeprowadzonych przez Alberta Taylora i Leo Younga z Naval Research Laboratory w USA w 1922 r. Funkcjonalnie działał jak radar zaporowy. RUS-1 składał się z pozycji nadajnika i pozycji odbiornika po lewej i prawej stronie w odległości około 30 … 40 km. W odbiorniku sygnały nadawane w sposób ciągły z nadajnika były odbierane za pomocą listka bocznego anteny. Jeśli w obszar przed tą linią wleciał jakikolwiek dodatkowy obiekt odbijający, odbierany sygnał wyraźnie się zmieniał. Oczywiście RUS-1 nie mógł zmierzyć współrzędnych ani określić, czy zbliża się jeden lub więcej samolotów. Można było jedynie stwierdzić, że doszło do podejścia. RUS-1 był w stanie monitorować korytarz o szerokości do 70 km.

Galeria zdjęć RUS-1

Rysunek 2: Położenie nadajnika RUS-1