www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

CSU-CHILL Radar

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Antena gregoriańska radaru CSU-CHILL
(© 2014 Colorado State University)

Rysunek 1: Antena gregoriańska radaru CSU-CHILL
(© 2014 Colorado State University)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2 735 MHz
(pasma S)
9 410 ±30 MHz
(pasma X)
Okres powtarzania impulsów: 800 – 2500 µs
Częstotliwość powtarzania impulsów: max: 2 kHz
Szerokość impulsu (τ): 0,3 – 1,0 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 1 MW
(Klystron)
25 kW
(Magnetron)
Moc średnia: 1600 W 24 W
Zasięg instrumentalny: 375 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,1° 0,3°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

CSU-CHILL Radar

Ośrodek radaru meteorologicznego CSU-CHILL znajduje się w Greeley, w amerykańskim stanie Kolorado (40°26'46.99" N   104°38'12.84" W). Jego nazwa jest połączeniem inicjałów Colorado State University (CSU) i University of CHicago-ILLinois (CHILL). Obiekt badawczy jest obsługiwany przez Wydziały Nauk o Atmosferze (ATS) oraz Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (ECE) CSU. Jest on sponsorowany przez Narodową Fundację Nauki (NSF).

Jest to przenośny radar z dwupolaryzacyjnymi antenami ustawionymi współosiowo na dwóch długościach fal (pasmo X i pasmo S), które mogą nadawać synchronicznie. Radar wykorzystuje unikalną antenę Gregory z przesuniętym focusem i średnicą reflektora wynoszącą 8,5 m. Jego listki boczne są wyjątkowo niskie: poniżej -50 dB w paśmie S i poniżej -70 dB w paśmie X.

Radar służy jako instrument szkoleniowy i badawczy w dziedzinie meteorologii radarowej, techniki radarowej i teledetekcji. Pracuje z dwoma nadajnikami w paśmie S z klistronem (typ: Varian VA-87B/C) i w paśmie X z magnetronem oraz z cyfrowym systemem odbiorczym. Radarem można sterować lokalnie oraz za pośrednictwem połączeń TCP/IP z sali audytoryjnej. Dane radarowe mogą być przetwarzane w czasie rzeczywistym w kilku lokalizacjach. Zmierzone wartości odbicia i prędkości dopplerowskie oraz zdigitalizowane dane surowe z radaru można przechowywać i wczytywać do późniejszego przetwarzania.

Antena jest chroniona przed warunkami atmosferycznymi przez kopułę wykonaną z nylonowego płaszcza wzmocnionego włóknem szklanym, stabilizowanego ciśnieniem powietrza. Średnica równikowa tego radaru wynosi 22,3 m, a maksymalna wysokość 16,2 m.

Źródło: Colorado State University

Galeria zdjęć radaru CHILL

Rysunek 2: Kopuła radaru stabilizowana sprężonym powietrzem

Rysunek 3: Zwrotnica dla dwóch zakresów fal