www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

AN/APG-73

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: Радар за насочване на оръжия AN/APG-73 в самолета F/A-18 «Super Hornet» на ВМС на САЩ. (© 1995 by Raytheon)

Изображение 1: Радар за насочване на оръжия AN/APG-73 в самолета F/A-18 «Super Hornet» на ВМС на САЩ. (© 1995 by Raytheon)

Тактико-технически характеристики
носеща честота: честотен диапазон «X»
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност:
средна мощност:
инструментален обхват: >60 NM (≙ 111 км)
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча:
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената:
MTBCF:
MTTR:

AN/APG-73

AN/APG-73 е многофункционален радар, работещ в честотен диапазон X, разработен от Hughes Aircraft Company Radar Systems, Ел Сегундо, Калифорния (САЩ) през 80-те години на ХХ век. От 1992 г. радарът се използва в изтребителите F/A-18 на военноморските сили и морската пехота на САЩ, както и във военновъздушните сили на Финландия, Швейцария, Малайзия, Австралия и Канада. Накрая производителят беше Raytheon. Последният AN/APG-73 е доставен през 2006 г.

APG-73 е напълно дигитализиран радар за използване в мисии «въздух-въздух» и «въздух-земя». Това е напълно кохерентен, многорежимен сензор за разузнаване и проследяване на цели при всякакви метеорологични условия, който използва различни модели на модулация и е базиран основно на дизайна на предшественика си AN/APG-65, с някои заемки от APG-70 и APG-71. APG-73 използва същата антена и предавател с лампа с бягаща вълна като APG-65, но получава нов процесор за данни, ново захранване и нов приемник с възбудител. Тези подобрения доведоха до по-голяма памет, по-голяма честотна лента, по-добра честотна гъвкавост и по-висока честота на дискретизация за аналогово-цифрово преобразуване. Тези усъвършенствани технологии дават на системата много по-добри възможности за електронно противодействие, особено с гъвкав софтуер в процесорите, който позволява на радара да се адаптира бързо към променящите се условия на заплаха. Програмируемият сигнален процесор също така позволява на системата бързо да се адаптира към нови оръжия или тактики чрез промени в софтуера (а не чрез скъпи хардуерни модификации). По-бързото аналогово-цифрово преобразуване подобрява разделителната способност както при обработката на обхвата, така и на доплеровата честота. Това също така позволява по-добра дискриминация на близко разположени цели.

AN/APG-73 е заменен с AN/APG-79.