www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

Ocean Master

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: Трите блока на Ocean Master 400

Изображение 1: Трите блока на Ocean Master 400

Тактико-технически характеристики
носеща честота: 9,3 - 9,8 GHz
(честотен диапазон «X»)
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите: от 300 Hz до 125 кГц
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност: 6 кВт или 8 кВт
средна мощност: 100 Вт или 400 Вт
инструментален обхват: от 7,5 до 240 NM
разрешаваща способност по разстояние: 3 м
точността:
широчина на лъча:
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената: 6-30 об/мин
MTBCF:
MTTR:

Ocean Master

Семейството радари Ocean Master е поколение военноморски радари, предназначени за широк спектър от приложения. Той се състои от две версии - Ocean Master 100 и Ocean Master 400, които могат да се използват както в самолети с фиксирани, така и в самолети с въртящи се крила. Работейки в долния Х-диапазон, многофункционалният радар включва мисии за водене на морска война и борба с подводници, може да се използва като разузнавателен радар и за операции по търсене и спасяване.

Системата може да контролира разгръщането на тактически оръжия, да предоставя навигационни данни, както и предупреждения за времето. Радарните системи Ocean Master са честотно подвижни, компактни, но много леки радари, като всички възли на основната версия, включително стабилизираната по височина и наклон антена, тежат общо по-малко от 80 kg. Предавателят се предлага в два различни класа на мощност и има няколко различни версии на антената.

Радарът е проектиран така, че да улавя всички видове цели в морето, включително перископи, по-малки лодки и спасителни салове. Тези възможности се основават на използването на висока скорост на компресиране на импулсите, софтуерно базирана обработка на радарния сигнал и данни, с интегриране на ехото от импулс в импулс и от сканиране в сканиране и широк диапазон от скорости на въртене на антената. Тактическата обработка на целите осигурява на оператора цялостно радарно изображение с многоцелево насочване за едновременно разузнаване и търсене на цели, цифров фон на картите, класификация на целите и намиране на обсег отвъд оптичния хоризонт. Интерфейсите с навигационните и бойните системи на въздухоплавателното средство използват стандартни шинни системи. Малките варианти на оборудването без централен бордови компютър също могат да извършват обширни изчисления. За класифициране на целите се използват както обикновена обработка на радарни сигнали, така и технология ISAR, за да се даде възможност за разпознаване на типа кораб чрез показване на силуетите на корабите (ехото, генерирано от различните корабни надстройки)..

Системата е изключително надеждна и включва всеобхватни функции BITE и тест. Гъвкавият дизайн на конфигурацията на интерфейса позволява лесно интегриране на системата. Комплектите и подкомплектите са лесно взаимозаменяеми, без да е необходимо да се настройват или калибрират.

Изображение 2: Блок схема

Изображение 2: Блок схема