www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

ASTOR

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
ASTOR
(Kliknij aby powiększyć: 640·258px = 20 kByte)

Rysunek 1: Global Express firmy Bombardier wyposażony w system radarowy ASTOR.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

ASTOR

Brytyjski program ASTOR (Airborne Stand-Off Radar) to przede wszystkim lotniczy radar obserwacji ziemi z pasywną anteną fazowaną, umieszczony w odrzutowcu biznesowym. Radar samolotu zwiadowczego ASTOR to radar SAR MTI oparty na „Advanced Synthetic Aperture Radar Type 23 (ASARS-2)“ firmy Hughes (obecnie Raytheon), który był już stosowany w samolotach zwiadowczych U-2 Sił Powietrznych USA. Brytyjska firma „Marconi Radar & Countermeasures systems” opracowała dla systemu ASTOR SAR nową, dłuższą antenę o długości 4,6 metra, która umieszczona jest w osłonie radaru pod przednim kadłubem samolotu. Jako ostateczny producent systemu radarowego, firma Raytheon wybrała samolot dalekiego zasięgu „Global Express“ firmy Bombardier ze względu na jego korzystne właściwości.

ASTOR SAR posiadał tryb poszukiwania o niższej rozdzielczości oraz tryb eskorty celu o bardzo wysokiej rozdzielczości w zakresie poniżej 30 centymetrów. Wzór anteny był elektronicznie przemiatany, co oznaczało, że w kierunku lotu i do tyłu był wąski „martwy lejek“.

Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa wymagało, aby system naziemny ASTOR był modułowy, przenośny i zdolny do przetwarzania danych z nowoczesnych radarów SAR i MTI. Do 8 stacji naziemnych odbiera dane radarowe i analizuje je w czasie zbliżonym do rzeczywistego dla systemów bezpieczeństwa zarówno NATO jak i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

ASTOR został wprowadzony na uzbrojenie Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii w grudniu 2008 roku. Wszystkie pięć samolotów rozpoznawczych wyprodukowanych z tym radarem zostało wycofanych z eksploatacji nie później niż w 2021 roku.

Źródła: