www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

TRS-4D

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Układ antenowy TRS-4D

Rysunek 1: Układ antenowy TRS-4D
© 2011 Airbus Defense and Space, Inc.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma C
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 250 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania: 15 m; β: 0,2°; ε: 0,5°
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 15 lub 30 obr/min
MTBCF:
MTTR:

TRS-4D

TRS-4D jest trójwymiarowym radarem wielofunkcyjnym pracującym w paśmie częstotliwości C (oznaczenie IEEE) lub w paśmie G (oznaczenie NATO), przeznaczonym do rozpoznania, wyznaczania celów, kontroli uzbrojenia i kontroli ruchu lotniczego. Funkcje tego radaru są definiowane przez oprogramowanie. Wykorzystuje on obrotową aktywną antenę elektronicznie przemieszczaną (AESA), która wykorzystuje wiele cyfrowo generowanych wzorów antenowych. TRS-4D automatycznie wykrywa i towarzyszy wszystkim rodzajom celów powietrznych i morskich, ułatwiając użytkownikowi obsługę. Radar wspiera operacje przeciwko zarówno konwencjonalnym, jak i asymetrycznym zagrożeniom.

TRS-4D jednocześnie przeszukuje przestrzeń powietrzną i powierzchnię morza wokół okrętu w poszukiwaniu celów. Wykryte cele są dokumentowane, a ich aktualna pozycja i tor są raportowane albo do systemu obrony statku, albo do konsoli radaru, w zależności od konfiguracji. Moc nadawcza jest generowana przez dużą liczbę modułów wzmacniaczy z azotku galu w aktywnej antenie. Można go stopniowo zmniejszać dla lepszego ukrycia, w zależności od wymaganego zasięgu.

Mniej więcej od połowy 2019 roku radar ten otrzymał przyrostek nazwy „Rotator“, ponieważ inny członek rodziny radarów TRS/TRML-4D był sprzedawany jako TRS-4D „Fixed Panel“.

TRS-4D w wersji MRESR był montowany na okrętach Marynarki Wojennej USA LCS-Schiffe („Littoral Combat Ship“) klasy „Freedom“. Otrzymał on nazwę AN/SPS-80.

Wersja lądowa jest wykorzystywana jako główny czujnik w systemie naziemnej obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM (GBAD).