www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/SPS-40

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Antena AN/SPS-40 na pokładzie niszczycieli klasy Lütjens.
(© 2013 www.kriegsschiffe.net)

Rysunek 1: Antena AN/SPS-40 na pokładzie niszczycieli klasy Lütjens.
(© 2013 www.kriegsschiffe.net)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 402,5 … 447,5 MHz
(pasma UHF)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: ø 257 Hz (staggered)
300 Hz (non-staggered)
Szerokość impulsu (τ): 60µs (long range mode)
 3µs (short range mode)
compressed to 1 µs (oder 0,6 µs)
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 200 - 255 kW
Moc średnia: 2 kW
Zasięg instrumentalny: 370 km
Rozróżnialność w odległości: 90 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: β=10,5°, ε=19°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 7,5 lub 15 rpm
(6 rpm in SPS-40 and -40A)
MTBCF:
MTTR:

AN/SPS-40

AN/SPS-40 jest głównym radarem 2D dalekiego zasięgu dla rozpoznania lotniczego, służącym do wykrywania celów na średnich i dużych odległościach. Posiada 10-kanałowy odbiornik (odstęp częstotliwości 5 MHz), tłumienie zakłóceń i oddzielną kompresję impulsów dla dalekiego i krótkiego zasięgu. Wersja podstawowa (z niewielkimi modyfikacjami dla wersji B, C i D) została zaprojektowana w celu optymalnego wykorzystania możliwości elektronicznych przy niewielkiej interwencji ręcznej. Wersja AN/SPS-40B otrzymała lepsze możliwości zwiadowcze i dokładność dalekiego zasięgu, łatwość instalacji przy niewielkiej masie oraz udowodnioną łatwość konserwacji i obsługi. Wykorzystywane pasmo UHF oferuje wysoki stopień niezależności od wpływów pogodowych i jest tylko w niewielkim stopniu zagrożone przez pociski antyradarowe. Tor odbiorczy jest w pełni tranzystorowy i oferuje dobre odrzucanie celów stałych w oparciu o cyfrowe przetwarzanie sygnału. Odbiornik ma czułość (MDS) −115 dBm i współczynnik szumów 4,2.

Paraboliczny reflektor jest lekką konstrukcją kratową pokrytą siatką drucianą, zapewniającą niewielką masę własną i małe obciążenie wiatrem. Podwójny promiennik jest spolaryzowany poziomo dla radaru głównego i zawiera pionowo spolaryzowane promienniki dla zintegrowanego radaru wtórnego do rozróżniania „przyjaciel“ i „wróg“. Promienniki dla radaru głównego są promiennikami szczelinowymi na płytkim rezonatorze wnękowym i zapewniają dobre oświetlenie reflektora. W ten sposób powstaje wiązka wachlarzowa o szerokości pionowej 19° i szerokości poziomej 10,5°. Antena ma zysk antenowy 21 dB i tłumienie płata bocznego 27 dB.

Nadajnik półprzewodnikowy opracowany dla AN/SPS-40 zastępuje poprzednią samosilną tetrodę, co prowadzi do nowego oznaczenia AN/SPS-40E. Moc znamionowa nadajnika 250 kW jest osiągana przez równoległe połączenie 112 modułów wzmacniaczy mocy, rozmieszczonych w dwóch grupach po 56 modułów. Technologia Stripline jest stosowana w dużych rozgałęźnikach mocy 56:1. W porównaniu z wersją lampową, technologia półprzewodnikowa oferuje znacznie lepszą wydajność, stabilność i łatwość konserwacji. (W praktyce, stara wersja rurowa była niezwykle podatna na wibracje od dział okrętowych).

Ze względu na swoją konstrukcję, przetwornik półprzewodnikowy jest wysoce redundantny. Przewiduje się niezawodność na poziomie 90% w okresie 90 dni bezobsługowej pracy, podczas której maksymalny możliwy zasięg radaru może zostać zmniejszony o mniej niż 11%. Moduły przetworników 112, jak również ich bloki zasilające, są identyczne pod względem konstrukcyjnym i wymienne. W przypadku awarii modułu, zasięg jest tylko nieznacznie zakłócony. Radar pozostaje w pełni sprawny i zdolny do wykrywania celów.

Ta technologia półprzewodnikowa oferuje również nieodłączną elastyczność taktyczną. Na przykład, moc transmisji jest regulowana. W rezultacie okręty mogą zmniejszyć swoją podatność na wrogie rozpoznanie, zachowując jednocześnie wszystkie możliwości nadzoru powietrznego. Jeśli sytuacja taktyczna wymaga ciszy radiowej, nadajnik półprzewodnikowy może natychmiast zareagować. Podobnie, w razie potrzeby, nadajnik będzie natychmiast nadawał z pełną mocą po jednym naciśnięciu przycisku. Możliwa jest również zmiana częstotliwości z impulsu nadawczego na impuls nadawczy. Unikalny system automatycznej kontroli poziomu zmniejsza potrzebę konserwacji. System ten automatycznie wykrywa i kompensuje spadki mocy nadawania.

Radar AN/SPS-40 jest nadal w użyciu, na przykład w marynarce wojennej Bangladeszu na okręcie klasy Hamilton Somudra Joy. (Na zdjęciach wykonanych po 2012 roku antena ta nie jest już jednak widoczna). W większości przypadków AN/SPS-40 został zastąpiony przez nowocześniejszy AN/SPS-49(V) pod koniec lat 80-tych i na początku lat 90-tych.

Wersje i modernizacje:

Źródło: