www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Variant

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
Variant antenna
(Kliknij aby powiększyć: 500·465px = 45 kByte

Rysunek 1: Stanowisko badawcze anteny Variant.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma I i G
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 200 W
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 60 km, 70 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,2° … 1,8°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 14 lub 28 Obr./min
MTBCF:
MTTR:

Variant

Variant to radar rozpoznania i wyznaczania celów 2D. Jego główną funkcją jest bardzo szybkie automatyczne przydzielanie celów do systemów uzbrojenia. Zarówno cele powietrzne jak i morskie są przetwarzane jednocześnie. Variant jest radarem dwuzakresowym, pracującym zarówno w paśmie I jak i G. W pełni koherentny sygnał nadawczy umożliwia Dopplera impulsowego dla optymalnego tłumienia celów morskich i stacjonarnych z dobrym postrzeganiem celów powietrznych. Cyfrowe przetwarzanie sygnału steruje akwizycją i śledzeniem celu w pełni automatycznie, tzn. całkowicie bez potrzeby ręcznej interwencji operatora.

Dwuzakresowy zakres częstotliwości (czyli cała oktawa!) i zmienność częstotliwości dają radarowi doskonałe możliwości antyzakłóceniowe, co czyni go bardzo trudnym do wykrycia (radar LPI). Jeśli wszystkie inne czujniki radarowe okrętu są wyłączone i Variant działa sam, okręt nie może być rozpoznany przez obce pasywne samoloty zwiadowcze. Bardzo niskie zużycie energii, niewielka waga i kompaktowa konstrukcja sprawiają, że system jest przydatny dla szybkich łodzi patrolowych lub podobnych mniejszych jednostek.

Variant oparty jest na antenie o kącie wiązki poziomej 1,8° i kącie wiązki pionowej 14°. Stopień wyjściowy nadajnika stanowi lampa o fali bieżącej o mocy fali ciągłej 200 W. Sygnał jest przetwarzany przez cyfrowy procesor sygnałowy. Przetwarzanie sygnału przechodzi przez cyfrową kompresję impulsów, szybką analizę Fouriera, cyfrowe przetwarzanie celu i automatyczne śledzenie celu. Zasięg w stosunku do typowego celu powietrznego wynosi około 30 km w paśmie G oraz 28 km w paśmie I.