www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

SMART-L

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни
Antenne des SMART-L Radars, © Thales Naval Nederland

Изображение 1: Антена на радара SMART-L

Тактико-технически характеристики
носеща честота: честотен диапазон «D»
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност:
средна мощност:
инструментален обхват: 400 км
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча: 2,2°
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената: 12 об/мин
MTBCF:
MTTR:

SMART-L

SMART-L (Signaal Multibeam Acquisition Radar for Targeting) е версия на успешната фамилия многолъчеви 3D радари SMART, работещи в честотен диапазон D (традиционно наричан L-band - оттам и «L» в името). Той е разработен в съответствие с изискванията на НАТО за спецификациите на разузнавателен радар за въздушно пространство със среден обсег и изпълнява следните задачи:

Благодарение на високата си предавателна мощност SMART-L може да открива и въздушни цели с много малка ефективна отразяваща повърхност, като например много малки самолети и ракети. Прецизните триизмерни данни за целите на SMART-L допринасят значително за оценката на ситуацията на заплаха дори при сложни сценарии на нападение и позволяват на радара за управление на оръжието бързо да се ориентира за приближаващите се цели.

Фазираната антенна решетка се състои от общо 24 линейни решетки (антенни групи), от които в момента на предаване се използват само 16 решетки. С фазовия контрол на радиочестотната енергия се постига едновременно вертикално насочване на лъча и стабилизиране на антената. Получената енергия преминава през фазова мрежа и генерира стъпаловидно разпределение на 14 различни ъгъла на издигане в диапазона от 0 до 70°, които се обработват паралелно в 24 канала за приемане. Освен това изходните сигнали от етапите на формиране на диаграмата преминават през доплеров процесор за потискане на фиксираните цели и бързо определяне на информация за курса и скоростта за насочване на целите. Картата на неподвижните цели и картата на слоя на смущенията също позволяват откриването и съпровождането на тангенциално летящи цели и смущаващи носители. Обработката на сигнала позволява да се разграничат до 1000 въздушни цели. Специален канал позволява автоматично откриване и проследяване на до 100 морски цели. Данните се предават на контролен пункт, както и директно на системите за насочване на оръжията.

Оборудване:

Галерия със снимки на SMART-L

Изображение 2: Фрегатата «De Zeven Provinciën» на Koninklijke Marine на Нидерландия, оборудвана със SMART-L и APAR