www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

92N6E “Grave Stone”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 92N6E “Grave Stone” füze kontrol radarı ve 96N6E yakalama radarı

Resim 1: 92N6E “Grave Stone” füze kontrol radarı ve 96N6E yakalama radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: I/J-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Görüntülenebilir Menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi
MTBCF:
MTTR:

92N6E “Grave Stone”

92N6E “Grave Stone” I/J-bandında çalışan, ışıma demeti elektronik saptırılan, bir çekici üzerine monte edilmiş SA-21 “Growler” (Rusça adı: S-400 “Triumph”, Kiril alfabesi ile: С-400 «Триумф») çok işlevli S-400 hava savunma sisteminin bir parçası olan füze atış ve yöngüdüm radarıdır. Bu radar bir önceki sürüm S-300 hava savunma sistemindeki 30N6E “Flap Lid” radarına oldukça benzer. En belirgin fark 92N6E radarının MZKT-7930 tipi bir özel 8×8 çekici üzerine, takipçisi olduğu 30N6E radarının ise MAZ-7910 tipi bir 8×8 çekici üzerine monte edilmiş olmasıydı. Yeni işlemciler ve sayısal teknolojik imkânları kullanan 92N6E radarının hava savunma sahası menzili bir önceki sürüm 30N6E radarının iki katıdır. Alçak irtifada seyreden hedefleri algılayabilmesi için bir önceki sürümde olduğu gibi 40V6M tipi bir kuleye monte edilebilir.

92N6E (AN/MPQ-53 “PATRIOT” radarında olduğu gibi) ışıma ile beslenen iletim tipi faz dizi anten kullanır. Bu anten arka tarafında bulunan (Resim.1 deki sol taraftaki çekici üzerinde) bir karmaşık tek-darbe boynuz ışıyıcısının yuvarlak dielektrik lensi vasıtasıyla beslenir. Işıma tipi besleme sayesinde antenin yan topuzları (side lobes) çok küçüktür, böylece Anti-Radar Füzelerinin (Anti-Radar Missiles, ARM) elektronik parazitlerine karşı bağışıklığı daha yüksektir. 92N6E toplamda 6 değişik hedefe yönlendirilmiş 12 füzeye 400 km menzile kadar kumanda edebilir. Her bir füze özgün radar sensörleri ile donatılmış olup hedefin konumunu kendisi otomatik belirler (Track via Missile).

Bir yakalama radarı olarak değişik radar aygıtlarıyla birlikte çalışabilir. 96L6 “Cheese Board” kendi başına çalışma modunda bir bireysel bataryada tüm yükseklik bölgesindeki aramalar için kullanılabilir. Bunun yanında bir alayın demirbaşında değişik yükseklik bölgeleri için başka radar tipleri de bulunmaktadır, örneğin 76N6 “Clam Shell” FMCW radarı çok alçaktan uçan hedeflere karşı çok etkilidir. Keza hedef atama radarı olarak pasif radarlara da takılabilir.

92N6E “Grave Stone” radarı resim galerisi

Resim 2: S-400 fırlatma rampası, 92N6E “Grave Stone” füze güdüm radarı ve tüm irtifalardaki hedefler için bir 96L6E hedef atama radarı (soldan sağa doğru)