www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

92N6E «Grave Stone»

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: Радар за управление на ракети 92N6E «Grave Stone» и радар за наблюдение 96N6E «Cheese Board»

Изображение 1: Радар за управление на ракети 92N6E «Grave Stone» и радар за наблюдение 96N6E «Cheese Board»

Тактико-технически характеристики
носеща честота: честотен диапазон «I/J»
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност:
средна мощност:
инструментален обхват:
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча:
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената:
MTBCF:
MTTR:

92N6E «Grave Stone»

92N6E «Grave Stone» е мобилен многофункционален радар, работещ в честотен диапазон I/J с цифрово управляван лъч на размах в инвентара на ракетния комплекс SA-21 “Growler” (руско име: С-400 «Триумф»). Той много прилича на предшественика си 30N6E «Flap Lid» в инвентара на ракетния комплекс С-300. Една лесно разпознаваема разлика е, че радарът 92N6E е монтиран на специален камион 8×8 тип MZKT-7930, докато предшественикът му 30N6E е монтиран на камион 8×8 тип MAZ-7910. Новите процесори и цифрови технологии позволяват на 92N6E да удвои обсега на поразяване на целите в сравнение с предшественика си. Подобно на предшественика си, той може да бъде монтиран на кула 40V6M за борба с нисколетящи цели.

92N6E използва (подобно на AN/MPQ-53 «PATRIOT») фазирана антенна решетка с радиационно захранване, която се осветява отзад от сложен моноимпулсен рогов излъчвател с кръгла диелектрична леща (добре се вижда на Изображение 1). Радиационното захранване осигурява на антената много ниски странични отклонения, което повишава нейната устойчивост на шумови смутители или антирадарни ракети (ARM). 92N6E може да насочва общо 12 ракети към 6 различни цели на разстояние до 400 км. Всяка ракета е оборудвана със собствен радарен сензор и се включва в измерването на позицията на целта (проследяване чрез ракета, Track via Missile).

Различни радари могат да се използват като радари за целеуказване. При автономна работа с една батерия 96L6 «Cheese Board» може да се използва за всички височинни диапазони. В инвентара на един полк обаче се използват няколко типа радари за различни височинни диапазони, например FMCW радарът 76N6 «Clam Shell» е особено ефективен срещу нисколетящи цели. Пасивните радари също могат да се използват за определяне на целите.

Галерия със снимки на 92N6E «Grave Stone»

Изображение 2: стартова площадка на С-400, радар за насочване на ракети 92N6E «Grave Stone» и радар за определяне на цели 96L6E (от ляво на дясно).