www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

TRML-2D

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Yakın menzil radarı TRML-2D

Resim 1: Yakın menzil radarı (© DASA)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: G-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Görüntülenebilir Menzil: 60 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi
MTBCF:
MTTR:

TRML-2D

G-bandında çalışan TRML-2D radarı hava savunma ve dost birliklerin tesislerinin korunması amacıyla komuta ve kontrol merkezi olarak geliştirildi. Bu radarda helikopterlerin algılanabilmesi için bir özel kanal bulunur. Bu kanal aynı zamanda alçaktan hızlı uçan uçakları ve füzeleri algılayabilir, hem de helikopter gibi adeta havada durur gibi çok yavaş hareket eden hedefleri de algılayabilir. TRML-2D radarı ağır aktif düşman parazitleri altında bile elektronik koruma (EPM)- ve MTI-sistemi (Hareketli Hedef Belirteç Sistemi) (yüksek çözünürlüklü yerden yansıma parazit haritası (clutter)) sayesinde daha küçük hedef işaretlerini algılayabilir ve izleyebilir.

Tüm TRML-2D radar sistemi taşıyıcı araçtan alınarak 10 dakika içinde göreve hazır duruma getirilebilir. Bu radarla aynı anda 40 adete kadar silah sistemi (füze rampası ve/veya uçaksavar bataryası) kumanda edilebilir.

Alman Ordusunda ki TRML-2D radarlarına C² kumanda ve kontrol sistemleri eklendi ve böylece ROLAND uçaksavar tankındaki füze rampalarına da kumanda imkanı sağlandı.